“Pri moji zobozdravnici, ki je koncesionarka, sem morala za belo plombo doplačati 40 evrov. Mož je pri svojem zobozdravniku za belo plombo plačal 30 evrov,” je ogorčena bralka (ime je znano uredništvu). Zato se sprašuje, čemu plačuje zdravstveno zavarovanje in več tednov čaka na svojo zobozdravnico s koncesijo, če bi pri privatniku čakala in plačala manj.
Velike razlike v cenah
Pri preverjanju cen smo ugotovili, da so cene pri doplačilih za nadstandardne zdravstvene storitve že med samimi zdravstvenimi domovi prevelike. Za belo zalivko boste v Slovenski Bistrici denimo doplačali 20 evrov, v Zdravstvenem domu Jesenice pa več kot štirikrat manj.
Velike razlike smo opazili tudi pri samoplačniških storitvah. Za beljenje avitalnega zoba boste v Zdravstvenem domu Ljubljana plačali sto evrov, pri privatniku v občini Lukovica pa skoraj za polovico manj, 55 evrov. V tolminskem zdravstvenem domu stane beljenje avitalnega zoba le 30 evrov, pri večini privatnikov pa je cena okoli 80 evrov.
Zavod poziva ministrstvo
“Glede višine cen samoplačniških zobozdravstvenih storitev v Sloveniji v Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) menimo, da bi jih bilo treba ustrezneje usklajevati na ravni države,” pravi Damjan Kos. Kot primer navaja omejitev cen navzgor oziroma opredelitev zgornjih limitov cen posameznih storitev.
“V tem smislu je Upravni odbor ZZZS leta 2009 naslovil ministrstvu za zdravje pobudo, da z zakonom o zdravstveni dejavnosti zagotovi takšno ureditev cen samoplačniških storitev v zobozdravstvu pa tudi širše v zdravstvu,” pojasnjuje. Želijo si, da bi bile cene navzgor omejene z ustreznim predpisom ministrstva. “Takšne omejitve bi namreč onemogočale anomalije, ki jih navaja raziskava Zveze potrošnikov Slovenije iz leta 2007,” pravi Kos. Anketa navaja, da so razlike med doplačili za belo zalivko tudi več kot dvakratne, za mostiček več kot sedemkratne, za snemljivo totalno protezo (ena čeljust) pa več kot trikratne.
Na ministrstvu nekaj bo
“Višine cen nadstandardnih zobozdravstvenih storitev določajo izvajalci, glede na storitev in glede na material, ki ga pri storitvi uporabijo. Doplačila niso omejena,” pravi svetovalka za zobozdravstvo na ministrstvu za zdravje Martina Drevenšek. Glede doplačila zobozdravstvene storitve v zadnjih dveh letih na ministrstvo niso prejeli nobene pritožbe s strani zavarovancev, dodaja.
Glede pobude ZZZS še iz leta 2009 pa na ministrstvu skopo odgovarjajo, da pripravljajo akt, merila za določitev cen zdravstvenih storitev. Več informacij niso želeli dati.
Najbolj 'fascinantna' je tista: amalgamskih plomb ne delamo(čeprav jih kot zobar s koncesijo mora), mi delamo samo bele. Za katere …
A se je pol kaj za čudit da hodjo ljudje čez mejo ???<br /><br />Tud jaz sem hodil in plačal …
Najbolj zanimivo je, da ti tvoj (javen) zobar pove, da popoldan pa lahko prideš k njemu na privat.<br /><br />Na …