Še leta 1980 se je vsako leto poročilo več kot 12 tisoč parov, leta 2013 jih je pred oltar stopilo le še nekaj več kot šest tisoč.
"Saj poroka je le papir. Saj sva skupaj in nama gre; če se poročiva, ne bo nič drugače, pa še veliko denarja bova morala za poroko nameniti," so najpogostejši argumenti, zaradi katerih pari raje živijo na koruzi, pojasnjuje terapevtka Klavdija Ferčak iz Centra za psihoterapijo in kakovost odnosov.
"Terapevti pa vidimo, da možgani poznajo razliko med zavezo oziroma njeno odsotnostjo," dodaja.
" Če pa že so poroke, je pomemben podatek, da je odstotek ločitev relativno visok. Partnerja se pač odtujita, vse več je afer. Takšen dogodek popolnoma uniči zaupanje, a kljub temu pari poskušajo odnos rešiti," poudarja Ferčakova.
Od leta 1980 število ločitev pravzaprav ne upada niti ne narašča, vrti se okoli številke 2.500.
"Družba je bila včasih drugače usmerjena, dojemanje ločitve je bilo drugačno. Kljub temu odločitev za ločitev danes ni nič lažja, kot je bila pred dvajesetimi ali tridesetimi leti, pari se trudijo. A vedeti morate, da k nam pridejo tisti, ki želijo nekaj narediti za svojo vezo, preden se ločijo," še pravi.
Na vprašanje kolikšna je uspešnost terapij, pa Ferčakova odgovarja: "Odvisno koliko časa po aferi pridejo, koliko časa je afera trajala in ali sploh želita oba partnerja na odnosu delati. Proces je naporen, po aferi veza za okrevanje potrebuje dolgo časa. Imamo tudi primere, ko so bile afere dolgotrajne, pa se je odnos dal rešiti, ker sta oba to želela."
dezurni@zurnal24.si
Ne, ljudje raje kot bi se za nekaj resno odločili žive "kje v tri dni" !!!
Lepo se da bit skp tud brez poroke. Poznam lep par k je že 20 let skupaj , je vsak …
Ja, ja :). <br />Vsekakor, nekega se vsedeta skupaj, si pogledata v oči in si rečeta: midva bova skupaj, ne …