Vlada je odločena z rebalansom znižati primanjkljaj na tri odstotke bruto domačega proizvoda, doslej pa je za dosego tega cilja predvidela predvsem znižanje odhodkov. Največji delež varčevanja želi doseči z znižanjem sredstev za stroške dela v javnem sektorju ter z znižanjem materialnih stroškov, varčevati pa namerava tudi pri osnovnih sredstvih ter investicijskih transferjih in subvencijah.
Zaradi pogostih kritik sindikatov, da se je osredotočila zgolj na odhodkovno, zanemarila pa prihodkovno stran proračuna, je vlada napovedala še sveženj ukrepov za priliv v proračun, ki ga bo po napovedih obravnavala danes.
Vsi interventni ukrepi ob rebalansu proračuna bodo takoj po seji vlade romali na mize predstavnikov Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), ki bo o interventnih zakonih tudi razpravljal. Seje socialnih partnerjev se bo udeležil tudi premier Janez Janša.
Stavka ali referendum?
Čeprav vlada zatrjuje, da bo vse ukrepe uskladila s socialnimi partnerji, ji zlasti predstavniki delojemalske strani očitajo, da jim je dala premalo časa za analizo. Predlagani varčevalni ukrepi bodo po njihovi oceni najbolj prizadeli socialno najšibkejše in so krivični do javnih uslužbencev. Vre tako v sindikatih javnega kot zasebnega sektorja.
Al pa vladi ni nič do drtžavljanov in je glavna skrb , da bodo na naslednjih volitvah spet dobili. Ukrepi …
Štruklja zanima njegova denarnica in njegov regres ! IDIOT.
Upam, da se motim, toda izgleda ,da je g. Štruklju in ostalim popolnoma vseeno, ali stavka ali referendum, glavno je, …