"Dolžniki v vrtcih so vsesplošni slovenski problem. Upam si trditi, da je neplačevanje oskrbnine manj posledica socialne stiske kot lumparije," pravi predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Božena Bratuž in ravnateljica Vrtca Ptuj. Dodaja, da so nekateri dolžniki spretni "izogibalci" dolžnostim na vseh področjih. Samo v devetih slovenskih mestnih občinah trenutno skupni dolg staršev vrtcem znaša skoraj 1,8 milijona evrov. Od tega največ v Mariboru, okoli pol milijona evrov, večina tega dolga pa je tam iz leta 2010.
Mariborska mestna uprava razmišlja, da bi ustanovili mestno pravobranilstvo, ki bi občino zastopalo v različnih pravdnih primerih, ukvarjalo pa bi se tudi z izterjavo dolgov. Zdaj vrtci bodisi najemajo odvetnike bodisi imajo zaposlenega nekoga, ki se ukvarja tudi z izterjavami. V vseh vrtcih se težave lotevajo podobno – najprej pošiljajo opomine, nato starše pokličejo in se poskušajo dogovoriti za obročno odplačevanje dolga, če to ni uspešno, sledijo izvršbe in tožbe. "Dejstvo je, da se iz leta v leto povečuje delež odprtih terjatev do staršev," pravi ravnateljica mariborskega vrtca Ivana Glinška Irena Elbl. Meni, da je sedanja strategija vrtcev boljša kot uvedba administrativnega urada. Izpostavlja pomen osebne komunikacije in prepoznavanje osebnih stisk.
Ne potrudijo se za znižanje
"Veliko je staršev, ki težje poravnajo svoje obveznosti, nekaj pa je tudi tistih, ki so plačila zmožni, vendar malomarni," pravijo na Mestni občini Koper. Tudi v drugih občinah pravijo, da so visoki računi za vrtec velikokrat posledica tega, da starši ne oddajo vloge za znižano plačilo vrtca. Zato dobijo položnico za plačilo 77 odstotkov vrednosti programa, čeprav bi bili morda upravičeni do oprostitve ali nizkega plačila. K povečevanju dolgov pripomore tudi gospodarska kriza z izgubami zaposlitev in neizplačevanje plač pri nekaterih delodajalcih, hkrati je sistem ugotavljanja znižanega plačila tog. "Vedno obstajajo ljudje, ki svojih obveznosti ne poravnajo zaradi težkega finančnega stanja, površnosti ali pa preračunljivosti," pa stanje komentirajo v Kranju.
V Velenju opažajo povečanje števila osebnih stečajev dolžnikov: "Zamud pri plačilih je vedno več in so vedno večje, vedno več pa je tudi primerov izterjav, v katerih se dolg izkaže kot neizterljiv zaradi brezposelnosti ali preobremenjenih osebnih dohodkov." Ko so osebni dohodki dolžnikov obremenjeni z več izvršbami, so upniki razporejeni na čakalni seznam, čakanje pa lahko traja več let. "Pomembno je poudariti, da se načeloma noben dolg ne odpiše in poskrbi se, da, pa čeprav čez mnogo let, vrtec dobi sredstva," dodaja Božena Bratuž: "Nekateri ga poravnajo takrat, ko njihovi otroci že študirajo."
Otroci pred ekonomijo
Vrtec pa otroka staršev, ki neredno poravnavajo svoje obveznosti, ne sme izpisati oziroma izključiti iz vrtca. V preteklosti je to dovoljeval Pravilnik o plačilih staršev za programe v vrtcih, a je bila ta določba v njem s sodbo ustavnega sodišča (US) iz leta 1999 razveljavljena. Po mnenju US mora biti pravica otroka do obiskovanja vrtca pred ekonomskim interesom vrtca, so odločitev US pojasnili na Mestni občini Novo mesto.
ČE BI BILA S ČASA SOCIALZMA BI BILO SUPER VENDAR JE IZ ČASOV NAJVEČJE LUMPARIJE,KI JE PRAVIMO DEMOKRACIJA.
Poznam dva starša, ki ne plačujeta vrtca in javno govorita o tem, da ga nikoli ne bosta plačala. Zapufana sta …
Ustavno sodišče je interes dolžnikov dvignilo nad interes plačnikov. Tudi zaradi takih so ekonomske cene vrtcev višje kot bi lahko …