V civilni iniciativi Združeni starši opozarjajo na stiske staršev in otrok 4. in 5. razredov, ki bodo šolsko leto zaključili od doma. "Ukrep, ki ga predlaga ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, bo povod za številne stiske na ekonomskem in psihosocialnem področju," opozarjajo v Iniciativi. "Ministrstvo pozivamo, da prisluhne staršem in implementira življenjske ukrepe, ki bodo omogočili vračanje staršev na delo brez resnega ogrožanja ekonomskega preživetja družin in otrokovega razvoja."
Po napovedih bo namreč Ministrstvo 18. maja zagotovilo vračanje v šole otrokom prve triade. Ostali osnovnošolci, razen učencev 9. razreda, bodo do konca šolskega leta ostali doma. Doma naj bi torej ostali ter se samostojno, ob oddaljeni pomoči učitelja, na daljavo izobraževali otroci, stari 9 in 10 let.
"Z zaskrbljenostjo spremljamo pravila vračanja predšolskih otrok v vrtec, predvsem v trenutnem prepričanju da morajo biti navodila življenjska in omogočati, da se v vrtce vrnejo vsi zdravi otroci, katerih starši to želijo in potrebujejo. Vrtčevsko varstvo bomo starši potrebovali v takem obsegu kot pred epidemijo – saj se vračamo na delovna mesta z delovnimi časi, ki so enaki, kot pred krizo."
Civilna iniciativa Združeni starši
"Na nas se obračajo številni starši teh otrok, ki so v velikih stiskah. Devet in desetletniki večinoma niso pripravljeni, usposobljeni in zmožni samostojnega učenja nove snovi," opozarjajo v civilni iniciativi. "Prav tako ne morejo razporejati časa za delo v šoli in več tednov dan za dnem ostajati doma 8 do 9 ur, ko bodo starši v službi. Posledice takega stanja bi bile razsežne in nevarne: še hitrejše izgubljanje stika s šolskim procesom, kot se je dogajalo v preteklih tednih od začetka šolanja na domu, psihosocialne stiske otrok ob ostajanju doma (strah, nemoč), povečanje možnosti za nesreče doma in povečevanje razlik v znanju med otroki."
Poudarjajo, da so izjemno redki otroci so pri tej starosti sposobni samostojno sodelovati pri učnem procesu. Starši to vedo, zato bodo številni prisiljeni iskati druge rešitve. V praksi to pomeni podaljšati svoje ostajanje doma s četrto in petošolci. "To bo v teh že tako nestabilnih časih na trgu dela povzročilo, da bodo starši v še bolj negotovem položaju, zaradi skrajšanih delovnikov pa še v slabšem finančnem položaju in ranljivejši za odpuščanja," opozarjajo v civilni iniciativi. "Tu bodo še posebej izpostavljeni starši samohranilci."
Dodajajo, da bodo starši prisiljeni izbirati med potencialno izgubo službe in tem, da vsak dan pretežni del dneva puščajo doma svoje otroke in upajo, da bodo zmogli delati od doma. "Glede na to, da številni starši otrok te starosti poročajo, da so otroci pri delu na daljavo potrebovali ogromno pomoči in spodbude, je upanje večinoma neupravičeno," še pravijo v civilni iniciativi.
Starši od Ministrstva pričakujemo življenjske in varne rešitve za otroke in starše, ki ne bodo staršev potiskale v brezizhoden položaj zato, ker so njihovi otroci padli v luknjo kolateralne škode administrativnih ukrepov.
"Združeni starši si bomo v duhu spoštljivega dialoga še naprej prizadevali za dostopnost do temeljne pravice vzgoje in izobraževanja tudi za najšibkejše, bogatitev vzgoje in izobraževanja ter za celostni razvoj vsakega otroka," so še zapisali v civilni iniciativi.
Bravo Oneh. A ne bi prepovedali komentirati ljudem z IQ pod 50 (Petea, Bugmenot). Bi vzgojili otroke kakor je treba …
Končno je nekdo sprožil to zadevo o kateri piše članek. Hvala tudi Žurnalu za objavo. Upam, da se vsi otroci …
Ta šola na daljavo je navadno zajebavanje folka. V Skandinaviji niso zaprli šol ampak imajo pouk na prostem. Pri nas …