Predsednik Združenja ravnateljic in ravnateljev Gregor Pečan je za TV Slovenija dejal, da so šole na odprtje pripravljene. Nenazadnje se je šolanje po tem sistemu izvajalo že konec šolskega leta. Težave nastanejo predvsem, če je treba polno izvajati obvezni in razširjeni program.
"Dokler imamo v šoli samo prvo triletje, bo to nekako šlo. Tiste šole, ki imajo zelo polne oddelke, 26 pa tja do 30 učencev, bodo morda pristopile k delitvi teh oddelkov ali zmanjšanemu številu, da bodo dobile iz štirih oddelkov pet. Te informacije sicer nimam. Sicer pa je v okrožnici zapisano, da je pomembno, da je skupina enovita ves čas, da se ne spreminja in da je lahko mehurček cel oddelek," je pojasnil Pečan. Da bi se katera od šol odločila za izmenski pouk, ne verjame, saj to ne reši kadrovskih težav.
Največja težava sta, kot že rečeno, jutranje in popoldansko varstvo. "To je tisto, zaradi česar bo potrebnih nekaj več učiteljev ali sodelavcev, ki so, vemo, od oktobra naprej, ko smo dobili odobritev, tudi študentje. Teoretično, tudi če bi samo dva starša pripeljala iz nekega oddelka svoja otroka v jutranje varstvo, morata ta dva otroka ostati ločena od drugih in čakata, da pridejo še njuni sošolci iz istega oddelka. Tudi naprej za podaljšano bivanje mora ta skupina ostati brez zunanjih, se pravi, brez da se kdo iz druge skupine pomeša z njimi," je razložil na primeru.
Pečan opozarja, da je tukaj kar nekaj težav: "Mi bomo starše na moji šoli pozvali in jaz pravzaprav to predlagam vsem staršem v Sloveniji, da naj dobro premislijo, če res potrebujejo podaljšano bivanje in jutranje varstvo. Podaljševanje skupnega bivanja v šolskih prostorih seveda pomeni tudi večanje možnosti za širitev okužbe, čemur se želimo izogniti."
Testiranje obvezno ali ne?
Pečan je za TV Slovenija, da ne pričakuje večjih težav zaradi testiranja. Skladno z navodili, ki so jim bila poslana, se zavodi z bližnjimi zdravstvenimi domovi dogovarjajo za testiranje. Kot je opozoril, "je precej veliko ljudi, ki jih je treba stestirati v kratkem času".
Na dopoldanski tiskovni konferenci je ministrica za šolstvo Simona Kustec dejala, da je testiranje zaposlenih obvezno. "Po navodilu in sklepu ministrstva za zdravje je testiranje za zaposlene, ki bodo fizično opravljali delo v zavodih obvezno," je odgovorila na vprašanje glede tega, ali je testiranje obvezno ali ne. Da je testiranje obvezno, je za TV Slovenija dejal tudi Pečan.
V Sklepu o izvajanja posebnega presejalnega programa za zgodnje odkrivanje okužb z virusom SARS-CoV-2 za osebe, ki opravljajo vzgojno-izobraževalno dejavnost je zapisano takole: "Mikrobiološko preiskavo na virus SARS-CoV-2 (v nadaljnjem besedilu: preiskava) se opravi vsem osebam, ki opravljajo vzgojno-izobraževalno dejavnost v vrtcih in osnovnih šolah, v zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami in v glasbenih šolah, ki v zadnjih treh mesecih pred dnem preiskave niso preboleli nalezljive bolezni covid-19 in ki se na dan preiskave počutijo zdravi in so brez znakov akutne okužbe dihal ali prebavil. Preiskava se osebam prvič opravi dan pred vrnitvijo otrok v vzgojno-izobraževalne zavode in se do preklica epidemije ponavlja vsak ponedeljek." Sklep, pod katerega je podpisana državna sekretarka Marija Magajne, je začel veljati včeraj.
Ne vem, kak problem je iti na test, ki lahko da neko informacijo, koliko je moja prisotnost na delovnem mestu …
Končno.
ne se testirat,testi so totalno nezanesljivi in čez par dni bo eden pozitiven boste ravno tako spet doma ,kaj folk …