Stanje po regijah: Takšni so zadnji epidemiološki podatki!

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
Preverite, kje imajo največ in kje najmanj okužb.
Oglej si celoten članek

Včeraj je bilo ob 5180 opravljenih testih potrjenih 831 primerov okužb z virusom sars-cov-2. To pomeni, da je bil delež okuženih 16 odstoten. 

V primerjavi s preteklim tednom je bilo potrjenih za 7,6 več pozitivnih primerov, a je bilo tudi za skoraj 35 odstotka več opravljenih PCR testov. Tudi v četrtek so ob prav tako večjem številu testov potrdili več primerov novih okužb kot pretekli teden. 

14-dnevna incidenca okužb na sto tisoč prebivalcev na ravni države znaša 499,9. Najvišja je v primorsko-notranjski (674,3) regiji, a tesno za njo je zasavska regija, ki ima 7-dnevno incidenco celo višjo or primorsko-notranjske. Na dnu lestvice z 14-dnevno incidenco ostaja obalno-kraška regija, ki ji sledita goriška in pomurska. Osrednjeslovenska regija z incdenco 483,6 ostja pod državnim povprečjem. 

7-dnevno povprečje dnevnih okužb znaša 687, ob 618 hospitaliziranih bolnikih. Glede na vladni semafor sproščanja ukrepov podatki tako še naprej ustrezajo oranžni fazi, saj je tako sedemdnevno povprečje okužb kot število hospitaliziranih covidnih bolnikov nižje od 1000. 

Spodnji podatki Sledilnika, ki prikazujejo gibanje epidemije po regijah glede na 7-dnevno povprečje okužb na sto tisoč prebivalcev, kažejo, da so razmere trenutno najslabše v zasavski, najboljše pa v obalno-kraški regiji.

Glede na nove okužbe po krajih izstopajo naslednje občine: Ljubljana (93), Maribor (42), Kranj (24), Kamnik (24), Zagorje ob Savi (24), Celje (23), Brežice (17), Koper (17), Grosuplje (17), Novo mesto (12), Domžale (12), Nova Gorica (12), Ivančna Gorica (12), Trebnje (12), Slovenska Bistrica (12), Jesenice (11), Krško (11), Ribnica (11), Ilirska Bistrica (11), Žalec (10), Radovljica (10) in Laško (10). Preostale občine imajo novih okužb manj kot 10.

Reprodukcijsko število se je zvišalo

Inštitut Jožef Štefan, ki dnevno objavlja Prognonzo širjenja covid-19 v Sloveniji, v zadnji napovedi ugotavlja, da epidemija še naprej pada, a počasneje kot je v preteklem tednu. Reprodukcijsko število se je z 0,83, ko je bilo najnižje, zvišalo na 0,93. 

V drugem valu se je do zdaj okužila približno dobra tretjina prebivalstva, trenutno je delež kužnih približno en odstotek prebivalstva oz. približno vsak 100. prebivalec.

IJS ocenjuje, da smo z zaprtjem države in izvajanjem ukrepov reprodukcijsko število uspeli spustiti na R=0,93, pri čemer so upoštevili tudi vpliv prekuževanja in cepljenja ter bolj kužno britansko različico virusa.



Glede na vladni semafor sproščanja ukrepov smo trenutno v oranžni fazi. Za prehode v slabše faze mora biti izpolnjen vsaj en pogoj: tedensko povprečje potrjenih primerov ali število hospitaliziranih, za prehode v boljše faze pa morata biti izpolnjena oba pogoja. 

"Ob enakem trendu razvoja epidemije bi lahko v rumeno fazo prešli v začetku maja," napovedujejo pri IJS. "Uporabili smo enake predpostavke kot v prognozi razvoja epidemije. Vpliva sproščanja ukrepov v oranžni fazi na nadaljnji potek epidemije nismo upoštevali."

Foto: Vlada RS vladni semafor sproščanja ukrepov

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.