Urad za varstvo konkurence je proti Pivovarni Laško, Pivovarni Union, Radenski, Infond Holdingu,
Centru naložbe in družbi Kolonel uvedel postopek presoje skladnosti koncentracije s pravili
konkurence, ker naj bi skupaj pridobili 57,23-odstotni lastniški delež Mercatorja in s tem skupni
nadzor nad družbo, česar pa niso priglasili v roku. Do odločitve urada v postopku proti omenjenim
družbam jim je varuh konkurence prepovedal razpolaganje z delnicami Mercatorja. V Laškem očitke
zavračajo, v. d. direktorja urada
Jani Soršak pa za komentar ni dosegljiv.
V Pivovarni Laško so danes prejeli dva sklepa urada za varstvo konkurence – v prvem urad
Pivovarni Laško in omenjenim družbam očita kršitev opustitve priglasitve koncentracije s pravili
konkurence med temi družbami in družbo Mercator. V drugem sklepu je do odločitve v tem postopku
urad Pivovarni Laško in preostalim družbam prepovedal odsvojitev in obremenitev delnic družbe
Mercator brez njegovega predhodnega soglasja, so v sporočilu za javnost, objavljenem na spletnih
straneh Ljubljanske borze, zapisali v Pivovarni Laško.
Kot navajajo Laščani, varuh konkurence v obrazložitvi sklepa navaja, da ima na 4. december
Pivovarna Laško skupaj z odvisnima družbama Pivovarno Union in Radensko v Mercatorju 27,39-odstotni
delež.
|
V uradu ugotavljajo tudi, da ima družba Infond Holding, ki je 24,91-odstotna lastnica Pivovarne Laško, 29,34-odstotni delež Mercatorja, poleg tega pa ima družba Center naložbe, ki je 53,35-odstotni lastnik Infond Holdinga in je pred dnevi objavila namero za prevzem mariborske družbe, v Mercatorju 0,5-odstotni lastniški delež.
Urad za varstvo konkurence v svoji obrazložitvi navaja še nekatere druge lastniške strukture in povezave, kar naj bi dokazovalo skupen nadzor družbe Mercator, skupni lastniški delež pa naj bi znašal 57,23 odstotka, so sporočili iz Laškega.
V obrazložitvi urad še navaja – tako v Pivovarni Laško –, kako so posamezne družbe pridobivale lastniške deleže in da naj bi izključno te transakcije, skupaj z drugimi indici, ki pa niso navedeni, kazale na povezanost vseh v to transakcijo vpletenih družb. Urad iz teh navedb v obrazložitvi sklepa, da naj bi te opisane transakcije predstavljale koncentracijo po zakonu o preprečevanju omejevanja konkurence.
"Družba Pivovarna Laško skupaj s Pivovarno Union in Radensko nima kontrolnega deleža v družbi Mercator, kot navaja urad v svoji 'zgrajeni' obrazložitvi. Prav tako nima nikakršnega skupnega nadzora nad družbo Mercator z ostalimi družbami. Gre za samostojne družbe s samostojno naložbeno politiko," odgovarjajo na očitke v Laškem.
"Pivovarna Laško je prepričana, da gre za neutemeljen konstrukt brez vsakršnih dokazov in indicev," so Laščani zapisali v sporočilu za javnost. Poudarjajo, da gre v obrazložitvi sklepov "za popolnoma neresnične in izmišljene navedbe, ki jih je urad oprl celo na več člankov v raznih časnikih" .
V Pivovarni Laško bodo sklepa urada temeljito preučili in vložili ustrezna pravna sredstva. Menijo, da bo urad pridobil listine in druge dokaze, jih upošteval in postopek ustavil, če bo urad odločil drugače, pa Pivovarna Laško verjame v svoj uspeh v sodnem postopku, saj je "prepričana v objektivno in zakonito delovanje slovenskih sodišč" .