Podaljšano bivanje za učence od 1. do 5. razreda naj bi se izvajalo v dveh sklopih, je v noveli zakona o šoli predvidelo ministrstvo za šolstvo.
Rednemu pouku naj bi sledilo dve uri in pol organiziranih dejavnosti. V tem času se bodo izvajali neobvezni izbirni predmeti, pevski zbor, prehrana, učenje učenja in ustvarjalno-sprostitvene dejavnosti. Po dveh urah in pol naj bi bili za učence do 5. razreda organizirani še dve uri popoldanskega varstva.
Skuša ministrstvo zmanjšati stroške?
"Podaljšano bivanje se časovno omejuje in v zvezi s tem se odpira več vprašanj," pravi Tone Meden, predsednik zveze aktivov staršev. "Postavlja se vprašanje, ali je namen zmanjševanje stroškov, ali bo zaradi te spremembe prišlo do presežka strokovnih delavcev in kako bo poskrbljeno za učence, ki morajo počakati na starše."
Na ministrstvu poojasnjujejo, da se z novelo tzakona o osnovni šoli razširjeni program in znotraj tega podaljšanop bivanje, ne omejuje, temveč se ohranja sedanji obseg, se pa bolj jasno strukturira različne organizacijske oblike razširjenejga programa z namenom, da se zagotovi možnosz izvajanja ciljev tega programa. "Očitki dosedanjemu organizacijskemu modelu namreč so, da v okviru podaljšanega bicvanja sedaj ni mogoče realiziratu vzgojno-izobraževalnih ciljev in da je odaljšano bivanej bolj ali manj čakalnica za prehajanje iz ene v drugo obliko vzgojnega dela."
"Nadstandard" plačljiv
"Da bi bilo popoldansko varstvo plačljivo, je bilo že večkrat govora. Predvsem gre tukaj za nekoliko starejše otroke, kajti do določene starosti se sredstva v proračunu najdejo, za starejše pa ne več, četudi starši presodijo, da naj otrok ne bi bil doma sam več ur," pravi Meden.
Glede na različne potrebe je popoldansko varstvo na šolah organizirano različno, na nekaterih šolah je varstvo organizirano do 16 ure, na drugih do 17. ure. Prvošolci pouk končajo okoli 12. ure.
"Še premalo informacij"
Ministrstvo za šolstvo je sicer že lansko poletje napovedalo prenovo koncepta financiranja podaljšanega bivanja. Težave glede izvajanja tega je namreč imelo kar nekaj šol, saj jim ministrstvo ni odobrilo povečanega števila ur za njegovo izvajanje, čeprav so generacije vse številčnejše. Nekatere šole naj bi že takrat napovedale, da bodo OPB začele obračunavati.
"Novela zakona ne predvideva, da bi starši plačevali popoldansko varstvbo, ki se organizira v sklopšu razširjenega programa določenega z zakonom. V primeru, da bo šola organizirala podaljpano varstvo kot nadstandardni program, pa bodo laho starši plačali to varstvo pod enakimi pogoji, kot doslej."
Žalostno, da skozi desetjetja vsega tega sranja ni bilo, v sedanjosti je šola postala profitna organizacija v prvi vrsti, šele …