Sprememba volilnega telesa: Radikalni mladi izpodrivajo generacije iz Jugoslavije

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
Mlajši kot so volivci, bolj radikalno volijo.
Oglej si celoten članek

Če bi na nedeljskih evropskih volitvah slovenske poslance izbirali samo mladi volivci, stari med 18-29 let, bi bilo razmerje med desnim in levim polom 5:3 in ne 4:4, sedež pa bi dobila tudi Levica. 

Znani rezultati Lista SDS+SLS velika zmagovalka evropskih volitev

Če bi o poslancih odločali najstarejši volivci stari med 60-75 let, pa bi bilo razmerje 2:6, brez poslanskega mandata bi ostal NSi. To je pokazala raziskava Valicona Politikon-EP, predvolilna anketa 21.-24. maj, izračun na udeležencih - "zagotovo se bom udeležil", podatki so uteženi z dejanskim rezultatom v nedeljo.

Foto: Valicon Poslanskih sedeži po starostnih skupinah

Na jesenskih parlamentarnih volitvah je največ najmlajših volilcev volilo SDS 20,5 odstotka, na drugem mestu pa je bila za Levica, ki je dobila 16,3 odstotka glasov.

Med mladimi tudi visoka podpora nacionalističnim strankam

Zelo visoko podporo med mlajšimi volivci imajo tudi nacionalistične stranke (SNS, DOM in ZSl), medtem ko skrajne stranke nimajo skoraj nobene podpore med starejšimi volivci.
Visoko podporo med najmlajšimi volilci ima tudi Levica, vendar ta s starostjo ne upade tako strmo kot pri nacionalistih. Razmerje med levo liberalnim polom in desno nacionalističnim je pri mladih (18-29 let) 50-50, med najstarejšimi (60-75 let) pa 66-33 v korist levo liberalnega pola.

Foto: Valicon Razmerja med posameznimi bloki strank

Generacije, vzgojene v Jugoslaviji, volijo levo

"Moja razlaga te tabele je, da je Slovenija tradicionalno bolj »leva« (pod to štejem Levi in Soc. liberalni blok) zato, ker na voliščih prevladujejo starejši volivci, ki jih je več v absolutnem smislu in relativnem (višja udeležba), med njimi pa je naklonjenost tema dvema blokoma izrazita – v zadnji starostni skupini že kar 2:1, torej 66.5 odstotkov proti 33.5 odstotkov. To je po mojem mnenju posledica dejstva, da gre za generacije, ki so bile rojene in vzgojene v Jugoslaviji, ali pa so v njej preživeli večidel svojega življenja. Gre skratka za recidiv socializma s človeškim obrazom, ki je bil do večine prizanesljiv. Ne pa seveda do vseh," analizira Andraž Zorko iz Valicona. 

Z leti bo podpora levo-liberalnemu bloku skopnela

Tabela nam kaže predvsem to, kako se bo z leti spremenila struktura volilnega telesa. "Z leti oz. bolje rečeno z desetletji se bo tudi v Sloveniji razmerje med levo liberalnim in desno nacionalističnim blokom počasi uravnovesilo na 50-50. Manj kot bo predstavnikov generacije »babyboomerjev«, bolj bo kopnela podpora strankam levo-liberalnega bloka, ki je danes v tej generaciji najbolj izrazita," še ugotavlja Zorko. 

Osmoljenci Največji poraženci evropskih volitev

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 14

  • max
    00:13 30. Maj 2019.

    Mladi razmišljajo precej realno, predvsem pa neobremenjeno z preteklostjo, katero bi morali tudi starejši volivci že davno pokopat. Bravo mularija, …

  • 20:26 29. Maj 2019.

    Jp, eni levo, drugi grejo v nacionalsocial, tretji v desno, matr ste pametni

  • 19:17 29. Maj 2019.

    visoko izobraženi in kultivirani novi državljani bodo poskrbeli za to, da dobrotniki s srcem na levi preprečijo nastop skrajnežem *honk*

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.