Odgovornost bi nosili organizatorji sami
Pojasnil je, da bi s spremembami zakona organizatorjem športnih prireditev podelili možnost, da bi lahko sami odločali, kdaj bodo točenje alkohola omejili ali celo prepovedali. Tako bi po njegovem mnenju sami nosili odgovornost, kaj se na njihovi prireditvi dogaja. Prav tako bi morala imeti policija pristojnost, da preveri alkoholiziranost obiskovalcev športnih prireditev in jim tudi odvzame vstopnico, je dejal.
"Alkohol ne sodi na šporne prireditve!"
Podobno mnenje imajo po Möderndorferjevih besedah tudi v drugih športnih organizacijah. Generalni sekretar Olimpijskega komiteja Slovenije Edvard Kolar pa je nasprotno poudaril, da šport, ki predstavlja zdrav način življenja, in alkohol ne sodita skupaj, zato alkohol ne bi smel soditi na športne prireditve.
Da je zakon o omejevanju porabe alkohola namenjen temu, da ne povezuje športa z alkoholom, je poudaril tudi zdravnik in zdravstveni minister iz časa oblikovanja omenjenega zakona Dušan Keber. "Tudi proizvajalci alkoholnih pijač vedo, da povezava alkohola z nečim, kar je pozitivno, zmanjšuje avreolo negativnosti škodljivega produkta," je dejal. Zakonodaja po njegovih besedah ne prepoveduje pitja alkoholnih pijač, ampak je namenjena omejevanju dostopa do alkohola, to, da na športnih prireditvah ni alkohola, pa daje tudi zgled mladim.
Po Kebrovih besedah bi se na športnih prireditvah prodale majhne količine alkohola, zato se sprašuje, koliko bi v športnih organizacijah s prodajo alkohola zaslužili, saj je treba plačati prodajalce, zagotoviti dodatno varnost in podobno. Hkrati bi to po njegovih besedah prineslo tudi višje stroške za državo. Ob tem je spomnil tudi na ureditev v Angliji, kjer je prepovedan vstop na športno prizorišče pod vplivom alkohola.
V ZDA lahko pijejo, kar hočejo
V ZDA pa je po besedah generalnega sekretarja Košarkarske zveze Slovenije in nekdanjega košarkarskega reprezentanta ter igralca v košarkarski ligi NBA Radoslava Nesterovića drugače. Tam je v športnih dvoranah dovoljeno vse, obiskovalci lahko spijejo, kolikor hočejo, če naredijo kakšno neumnost, pa jih čakajo prepoved obiska prireditev, zaporna kazen ali družbeno koristno delo. "Tisti, ki hoče priti pijan, bo prišel na tekmo pijan. Če bo hotel delati izgrede, jih bo delal pijan ali trezen," je dejal.
Tudi direktor Smučarske zveze Slovenije Jurij Žurej meni, da se bodo tisti, ki se hočejo napiti, pred športno prireditvijo napili. Sprašuje pa se, kako nekateri nimajo nič proti temu, da zaslužijo lokali, ki so v bližini športnih prireditev oziroma tekme prenašajo po televiziji, drugače pa velja za organizatorje prireditve. V smučarski zvezi po njegovih besedah ne podpirajo prekomernega pitja alkohola, do športnikov imajo ničelno toleranco. Toda športna prireditev je, kot pravi, za njene obiskovalce tudi družabni dogodek, zato se zavzemajo za kulturno in ne prekomerno pitje alkohola.
Vodja sektorja splošne policije Uprave uniformirane policije Tomislav Omejec je pojasnil, da samo točenje alkohola na prireditvah za varnostni vidik ne predstavlja nekega problema, prav tako tudi ne pitje. "Če navijač spije pivo na športni prireditvi, to nima povezave z varnostjo. Za varnost je bistveno bolj pomembno, da se osebe na katerikoli prireditvi ne opijajo," je dejal. Od 252 pridržanih na javnih prireditvah je bilo sicer po njegovih besedah 223 oseb, ki so kazali znake alkoholiziranosti.
Ada Hočevar Grom iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje, je izrazila zaskrbljenost nad tem, da 85 odstotkov 15-letnikov pije alkoholne pijače in da popivanje narašča pri mladoletnicah. Zaradi škodljivih učinkov alkohola na zdravje in alkoholiziranih voznikov pri nas na leto umre 725 oseb. Zdravstveno blagajno posledice alkohola stanejo 160 milijonov evrov na leto, če k temu prištejemo še prometne nesreče, nasilje v družini, kriminalna dejanja in vandalizem, pa številka naraste na 242 milijonov, kar je bistveno več, kot dobimo od trošarin, je dejala.
aja pa še to... <br />"športna prireditev je, kot pravi, za njene obiskovalce tudi družabni dogodek, zato se zavzemajo za …
Če se ga hočš napit je cenejš pa bl udobn če se ga doma napiješ zarad bilokatere stvari/prireditve/filma/dogodkov videnih na …
Alkohol ne sodi na šporne prireditve!<br />Se popolnoma strinjam. Tudi sam grem dostikrat na kak nogomet ali košarko, pa mi …