Nove pojavne oblike nasilja nad ženskami, predvsem spolno nadlegovanje preko spleta, narašča, kaže obširna evropska raziskava o nasilju nad ženskami. 11 odstotkov žensk, torej ena od desetih, je že doživelo vasj eno obliko spolnega nadlegovanja preko spleta.
Ne le od tujcev pač pa tudi od prijateljev
Gre za seksualno eksplicitna sporočila, vabila in namigovanja, ki jih ženske dobivajo preko družbenih omrežij, spletnih klepetalnic, elektronske pošte ali SMS sporočil in so neželena in tudi žaljiva. "Nemalokrat taka sporočila dobivajo z nivoja prijateljev in znancev, skratka oseb, ki jih poznajo," pravi Tilen Dominko iz zavoda Varni internet.
Tarče predvsem mlade ženske
Krava debela, prasica, kurba, so denimo žaljivke, ki so v spletni komunikaciji med mladimi že skoraj nekaj samoumevnega. "Dostikrat jih najstniki ne prepoznavajo kot nasilje, za katerega sicer menijo, da je predvsem telesno, kar ni res, nasilje je velikokrat psihično," pravi Dominko.
Boleče izkušnje z resnimi posledicami
Takšna dejanja pa imajo lahko resne posledice. "Psihološke posledice, ki se lahko pojavijo, vključujejo depresivnost, občutja tesnobe ali celo panične napade, stalen občutek nemira, zmanjšano samozavest in samopodobo, občutja sramu in krivde, občutek izdanosti in pojav splošnega nezaupanja v ljudi okoli sebe, močno jezo ali na drugi strani občutek nemoči, motnje spanja, močno utrujenost in pomembno pomanjkanje motivacije za vsakodnevne aktivnosti ter težave s koncentracijo," razlaga Teja Simčič iz zavoda Varni internet.
Zaradi stresa se lahko pojavijo tudi glavoboli, prebavne težave in slabost, povečan ali zmanjšan apetit in posledično nihanje telesne teže, povečan krvni tlak, bolečine v mišicah ipd. Našteto lahko povzroči tudi umik in izolacijo od bližnjih.
Ženske spolnega nasilja ne prijavljajo
Spolno nasilje na spletu je pogostejše v državah z visoko dostopnostjo in uporabo interneta. Največ so ga tako zaznali Danska in Švedska. O njem je poročalo 18 odstotkov anketirank, v Sloveniji je o tovrstnem nasilju poročalo sedem odstotkov anketirank.
Evropska raziskava ugotavlja tudim, da med vsemi ženskami, ki so doživele različne oblike spolnega nadlegovanja (ne samo preko spleta), 35 odstotkov žensk o tem dogodku ni povedalo nikomur, 28 odstotkov se je o tem pogovarjalo s prijatelji, 24 odstotkov z družinskimi člani, 14 odstotkov pa s partnerjem. Samo štirje odstotki žensk so dogodek prijavile na policijo, manj kot en odstotek pa se je jih o tem pogovorilo z odvetnikom ali strokovnjaki, ki nudijo pomoč žrtvam nasilja.
v tem je bistveni problem...prosti čas ne porabijo za druženje v telovadnici, kuhinji,kopalnici, likanju in ročnih delih...sedijo pred ekranom in …
pa saj predvajate po 20 filmov dnevno o vseh zmerljivkah,kletvicah, nesramnosti, krutosti človeka v angleškem jeziku...kaj pa drugega vidimo na …
Res je, gospa ali gospodična bi lahko pogooglala, v čem je point vejic in drugih ločil, ampak tudi sami ste …