S&P: Slovenija z AA- na A+

Foto: EPA
Foto: EPA
Bonitetna ocena Standard & Poor's je mnogim evropskim državam, tudi Sloveniji, znova znižala bonitetno oceno. Slovensko ministrstvo obžaluje, da so spregledani napori.
Oglej si celoten članek

Ocena dolgoročnega dolga Slovenije je znižana z AA- na A+ predvsem zaradi okoliščin, ki veljajo v območju evra. Dosedanji dogovori voditeljev držav po mnenju S&P ne upoštevajo, da kriza ni omejena le na tako imenovano "periferijo" območja evra, ampak gre za posledico naraščajočih zunanjih neravnovesij v konkurenčnosti med obrobjem in tako imenovanim "jedrom" območja evra.

S&P opozarja, da proces reform samo z zategovanjem pasu oziroma proračunskim varčevanjem ne bo pomagal k okrevanju, ker bo padlo domače povpraševanje, porasla pa bo skrb potrošnikov glede varnosti delovnih mest, dohodkov in davčnih prilivov. Povečano varčevanje povečuje verjetnost zmanjšanja rasti.

Slovenijo S&P opredeljuje kot odprto ekonomijo, ki je zaradi tega zelo dojemljiva za zunanje premike in negativni obeti za slovenske trgovinske partnerje bodo še naprej vplivali na slovensko rast. Stroški zadolževanja v tujini naj bi ostali visoki za podaljšano obdobje. Vendar pa je ocena Sloveniji še vedno visoka, to pa spet zato ker ima odprto ekonomijo, relativno trdno izvozno bazo in ohranja zmerno raven dolga, kljub zadnji rasti, poroča STA.

Najvišjo oceno izgubila tudi Francija

Znižanje ocene z AAA na AA+ je potrdil tudi francoski finančni minister François Baroin, ki pa je zagotovil, da ne gre za nobeno katastrofo in vlada bo nadaljevala z ukrepi za utrditev gospodarstva.

Glede kreditnega tveganja ima sedaj Francija enako oceno kot ZDA, ki ji je oceno hiša S&P s povsem enako znižala avgusta lani. Razlogi pa niso povsem enaki. Znižanje ocene Francije je posledica visokega javnega dolga in izpostavljenosti francoskih bank grškemu in italijanskemu dolgu.

S&P pa naj bi se pripravljal na znižanje ocene tudi nekaterim drugim evropskim državam, med njimi se za zdaj najbolj omenja Avstrija.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 3

  • 22:57 14. Januar 2012.

    o b o padla njihova cena(zakon ponudbe in povpraševanja) oz. jih nehati najemati pri ZDA in institucijah povezanih z njimi(IMF, …

  • 22:55 14. Januar 2012.

    Zakaj nobeden od evropskih politikov in ekonomistov direktno ne pove resnice: gre za ameriški ekonomski terorizem. Z lažnimi ocenami, vestmi, …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.