Sončni mrk na meglen dan

Foto: Žurnal24 sončni mrk Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Sončni mrk v Vipavski dolini. Foto: Žurnal24 Sončni mrk v Vipavski dolini. Foto: Žurnal24 Mrk na Vidmu pri Ptuju. Foto: Žurnal24 Videm pri Ptuju Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Opazovanje sončnega mrka v Luki Koper skozi varilno masko. Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Celjski grad v soju sončnega mrka. Foto: Žurnal24 Sončni mrk na Bledu. Foto: Žurnal24 Sončni mrk na Bledu. Foto: Žurnal24 sončni mrk Foto: Žurnal24 sončni mrk Foto: Žurnal24 Delni mrk v Savinjski dolini Foto: Žurnal24 Delni mrk v Savinjski dolini. Foto: Žurnal24 Ljubljana Foto: Žurnal24 Ljubljana Foto: Žurnal24 Ljubljana Foto: Žurnal24 Ljubljana Foto: Žurnal24 Ljubljana Foto: Žurnal24 Ljubljana Foto: Žurnal24 Ljubljana Foto: Žurnal24 Vodice Foto: Žurnal24 Vodice Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Piran
Mrk. Ker bo današnje jutro megleno, ga opazujte v višjih legah ali na Primorskem.
Oglej si celoten članek

"Pri nas bo v sredini mrka Luna prekrila 75 odstotkov Sončevega premera. Teh mrkov je sicer relativno malo in ta bo največji letos. Vabimo vas, da se nam pridružite na opazovanju na Medvedjem brdu nad Godovičem," je o današnjem Sončevem mrku, ki se bo v Ljubljani začel ob 7.59 in bo trajal do 10.48, povedal Andrej Mohar iz društva Temno nebo Slovenije.

Javno opazovanje bodo med drugim pripravili tudi v astronomskem društvu Orion, mrk pa bodo opazovali na ploščadi pred filozofsko fakulteto na Koroški cesti v Mariboru.

Mrk skupaj z vzhodom
Po Moharjevih besedah sončni mrki nimajo znanstvene teže, razen če so popolni in se da opazovati korono, zunanjo Sončevo atmosfero. "So pa vizualno estetski," dodaja.

Kot pravi Tanja Cegnar z Agencije RS za okolje, dopoldansko vreme sicer ne bo najbolj naklonjeno opazovalcem. "Zaradi megle in nizke oblačnosti priporočam, da se zapeljete na Primorsko oziroma izberete višje lege," pravi, Mohar pa dodaja, da se bo pojav začel tako rekoč s sončnim vzhodom, zaradi česar moramo biti pozorni, da bo vzhod z opazovalne točke tudi viden.

Čeprav šibkejše, še vedno nevarno
"Čeprav je moč sonca pozimi precej manjša kot poleti, je neposredno gledanje vanj škodljivo. Poznam ljudi, ki so si zaradi tega pokvarili oči. Pri gledanju lahko nekoliko pomagajo zelo temna očala, varilsko steklo ali pa posebna očala, ki so jih prodajali pred leti za opazovanje popolnega sončnega mrka," opozarja Mohar in dodaja, naj vsi, ki bi mrk želeli pogledati skozi daljnogled ali teleskop, to storijo ob navzočnosti strokovnjaka.

Vse podrobnosti o pojavu si lahko preberete na spletni strani Astronomija2009.si, kjer dobite tudi informacije, katera domača astronomska društva bodo mrk opazovala in kje v Sloveniji. Podatke o tem, kje bodo sončni mrk lahko spremljali v tujini, pa boste našli na strani Skyandtelescope.com.

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.