Po včerajšnjih pogajanjih z vlado pri Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije, ki ga vodi Branimir Štrukelj, ne vidijo veliko možnosti, da do napovedane stavke 14. februarja ne bi prišlo. Še več, napovedujejo, da se bo stavka šolnikov tega dne šele začela.
"Stavka se bo začela 14. feburarja zjutraj in se prekinila zvečer. Kdaj se bo nadaljevala, nismo dorekli, lahko tudi naslednji dan," je na tiskovni konferenci pojasnil Štrukelj in poudaril, da vlada zavrača praktično vse njihove ključne zahteve.
"Mi ne zahtevamo, da nas plačajo bolje, mi zahtevamo, da nas plačajo toliko kot druge na primerljivih delovnih mestih v javnem sektorju," poudarja Štrukelj. "Zato so naše zahteve v teh pogajanjih specifične, želimo odpraviti razliko, ki je nastala v osmih letih."
Poudaril je, da so plače v vzgoji in izobraževanju v zadnjih letih rasle izrazito počasneje kot v zdravstvu in dejavnosti javne uprave. Poleg tega povprečne plače na delovnih mestih, ki zahtevajo isto stopnjo izobrazbe, niso primerljive.
"Začetnikov je 21 odstotkov, mentorjev 28, svetovalcev 39, svetnikov, ki morajo med drugim pisati učbenike, pa le 10 odstotkov," je izpostavil Štrukelj in poudaril, da v državni upravi ta naziv dosega več kot polovica državnih uradnikov. "Izobraževanje zaostaja po tem, kam se lahko pride v svoji karieri z enako stopnjo izobrazbe."
Po Svizovi oceni je razlika, ki je nastala v zadnjih osmih letih ter jo želijo nadoknaditi in priti na raven pred krizo, deset do dvanajst indeksnih točk. Pri tem en plačni razred pomeni približno štiri odstotke.
Glede visokega šolstva zahtevajo enako vrednotenje najnižje postavljenega zdravnika s specializacijo z najnižje postavljenim visokošolskim učiteljem, t. j. docentom, ki ima doktorat znanosti. "Vlada se noče pogovarjati o vsebinskih premikih, ki jih predstavlja novo delovno mesto višjega zdravnika, po kateri napreduje za pet plačnih razredov," poudarjajo pri Svizu. "Prav tako ne o posebni oteževalni okoliščini, da morajo visokošolski učitelji vsakih pet let potrjevati svoj položaj in habilitacijo, kar pomeni dodatno zahtevnost."
Imam idejo. Učitelji so nepotreben strošek. V tem svetu ne potrebujemo delovne sile, ki nekaj zna. Pomembno je da dela, …
Rešitev je enostavna, plače v državni upravi naj znižajo na raven primerljivosti. Prihranek pa naj gre za zaposlitev dodatnega, kvalitetnega …
Za vzgojiteljice in pomočnice v vrtcih nič ne rečem, da se jim dvigne plača, saj delajo, predvsem namestnice za minimalno …