Država letno pobere nekaj deset tisočakov na račun izdajanja dovoljenj ministrstva za obrambo za prodajo zemljišč, v katastrskih občinah, kjer ima vojska svoje objekte. Pred nakupom oziroma prodajo kmetijskih zemljišč, gozdov oziroma nepozidanih zemljišč mora to namreč požegnati še ministrstvo, ki vam ob tem zaračuna takso v višini 22,60 evra. Dovoljenja ni potrebno pridobiti v primeru že legalno pozidanega zemljišča, kjer "obrambni interes ni prizadet".
Namesto popolne ukinitve pa ministrstvo pod vodstvom Andreje Katič zdaj ponovno le zmanjšuje število katastrskih občin, kjer je soglasje obvezno. Namesto sedanjih 133 na 87 katastrskih občin, s čimer bo proračun prikrajšan za okoli 16 tisočakov letno. Na ministrstvu za obrambo pa odgovarjajo, da bodo "dokončno tovrstna soglasja odpravljena ob sprejemu novele zakona o obrambi".
Za spremembo tega bo koalicija sicer potrebovala širše soglasje v parlamentu, saj je za spremembo zakona o obrambi potrebna dvotretjinska večina v državnem zboru.
Leta 2010 so birokracijo na ministrstvu sicer že poskušali nekoliko zmanjšati ter število katastrskih občin, kjer je potrebno dovoljenje, zmanjšali iz 1241 na 133 katastrskih občin. Kot rečeno, se bo z novo uredbo zdaj število spustilo na 87 katastrskih občin, a pri tem nov seznam dodatno zajema nove tri katastrske občine, in sicer Narin, Radohovo vas in Bršljin.
barbara.erzen@zurnal24.si
VSI BI NEKAJ ZASTONJ