Na sodniško stavko se je končno konstruktivno odzval tudi Sodni svet, to je državni organ, ki ga ustava ne umešča v nobeno vejo oblasti, zadolžen pa je za zaščito neodvisnosti sodstva.
Po njihovem predlogu, ki ga je predstavil predsednik Vladimir Horvat, bi sodnikom za opravljanje funkcije zagotovili dodatek v višini 1071,59 evrov bruto, ki bi ga izplačali mesečno od 1. junija lani, torej od izdaje ustavne odločbe, ki pa ni bila izvršena. To je bila že ideja ministrstva za pravosodje, ki jo Sodni svet ocenjuje kot primerno začasno in delno rešitev.
Nadaljujejo s stavko
Sodni svet bo najkasneje do torka na ustavno sodišče tudi vložil zahtevo za oceno ustavnosti določb zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki urejajo plače sodnikov, ter predlagal nujno in prednostjo obravnavo.
Horvat je pojasnil, da izvršitev ustavne odločbe ni vezana na urejanje plačnih nesorazmerij v javnem sektorju. Iz kabineta predsednika vlade Roberta Goloba so namreč v četrtek sporočili, da so plače sodnikov neustrezne, a izpostavili, da je uresničitev navedene ustavne odločbe vezana na uveljavitev celotne plačne reforme.
Sodniki medtem vztrajajo s protestnim ukrepom in bodo do 24. januarja opravljali le nujne, večinoma priporne obravnave. Se pa ob tem vsak sodnik posebej lahko odloči tudi za izpeljavo razpisanih nenujnih narokov.
Samo? No, pod to vlado bo za nekaj časa dovolj. Ko pride Janša, jim bo dal še. Kajti sodniki so …
Ne maram Ruparja in kompanije in tudi nisem za zakon ulice. Mislim pa da tole s sodniki, tožilci in dohtarji …