Sodniki brez odločitve o zadržanju zakona

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Ustavno sodišče še ni odločilo o predlogu za začasno zadržanje izvajanja zakona o davku na nepremičnine.
Oglej si celoten članek

Ustavni sodniki bodo z obravnavo nadaljevali na prihodnji seji 6. februarja, saj danes z razpravo še niso zaključili, je za STA potrdil generalni sekretar ustavnega sodišča Sebastian Nerad.

Šest zahtev

Doslej je bilo vloženih šest zahtev za ustavno presojo nepremičninskega davka, zadnjo je vložil državni svet. Kot je razvidno iz dnevnega reda današnje seje, so ustavni sodniki začeli z obravnavo vseh šestih zahtev. Poleg državnega sveta so vlagatelji še skupina poslancev na čelu z Jožetom Tankom (SDS), Mestna občine Koper, Združenje občin Slovenije, Skupnost občin Slovenije in občina Rogašovci.

Predvidevalo se je, da bo ustavno sodišče danes že odločilo o predlogu vlagateljev zahtev za začasno zadržanje izvajanja zakona.

"V neskladju z ustavo več členov zakona"

Vlagatelji zahtev izpodbijajo več členov zakona, ki naj bi bili v neskladju z ustavo, med drugim zaradi kršitev pravic do zasebne lastnine, pravnega varstva in enakosti pred zakonom ter načela avtonomnosti lokalnih skupnosti.

Ustavni sodniki so imeli na dnevnem redu današnje seje tudi zahteve za presojo ustavnosti novele zakona o bančništvu. Ta je bila ena od podlag za izredne ukrepe Banke Slovenije za sanacijo bank, ki so vključevali razlastitev imetnikov podrejenih obveznic in delnic bank ter državno dokapitalizacijo.

Obravnavano aboslutno prednostno

Ustavno sodišče je decembra zavrnilo predlog, da se do končne odločitve zadrži izvrševanje več členov te novele, saj da bi lahko zadržanje pomenilo hudo nestabilnost finančnega sistema, kar pretehta nad morebitnimi škodljivimi posledicami za pobudnike. Zadevo sicer obravnava absolutno prednostno, kar je predlagano tudi za nepremičninski davek.

Na dnevnem redu še druge zadeve

Na zahtevo Varuha človekovih pravic naj bi ustavno sodišče na seji danes ocenjevalo ustavnost dela zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih. Ustavnost zakona o integriteti in preprečevanju korupcije pa bodo ustavni sodniki ocenjevali na pobudo upravnega sodišča.

Na dnevnem redu so bile med drugim še zahteve sindikatov za oceno ustavnosti dela zakona za uravnoteženje javnih financ in dela zakona o načinu izplačila razlike plač zaradi odprave tretje četrtine nesorazmerij v osnovnih plačah javnih uslužbencev.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.