Babica mojega sodelavca je sedem let delala v Makedoniji kot medicinska sestra. Takrat to ni bila druga država, ampak bratska socialistična republika iste države. Potem je prišla v Slovenijo, se poročila, delala do upokojitve.
Zdaj pa so ji za 140 evrov ali za šestino znižali pokojnino, saj ji “manjka” sedem let. Ko je delala v Makedoniji, je seveda plačevala prispevke.
Drug primer, o katerem smo že pisali. Uslužbenca Jugoslovanskih železnic so iz Ljubljane za sedem let poslali v Beograd, takrat glavno mesto skupne države. Njegova pokojnina je zaradi “manjkajočih” let, za katera je seveda plačeval prispevke, nižja za 174 evrov.
Brez rešitve. Vrhunec cinizma pa je, da razlike ne moreta zahtevati od srbske ali makedonske pokojninske blagajne. Še 8.082 upokojencev je v podobnem položaju.
Nisem pravnik, ampak če tukaj vse štima, potem z zakonom ne štima. Seveda lahko tem primerkom tudi rečemo, kaj so sploh rinili na jug, ali tistim, ki izvirajo od tam, kaj so rinili v Slovenijo. Lahko bi, ampak mislim, da se to za neko civilizirano državo ne spodobi.
Morda pa je teh osem tisoč jugoupokojencev samo postranska škoda, da je lahko vlada, ki ne odpira ideoloških tem, znižala borčevske in vojaške pokojnine.
Žalostno je, da so znižali pokojnine ljudem, ki so 4o let delali in dobosedno pri delu riskirali življenja. tu mislim …
si pa res kot noj, ki ima glavo v pesku. Kako moreš primerjati delo v Nemčiji, ki je bila druga …
večina komentatorjev očitno nima pojma, kaj komentira, še manj pozna problematiko...številni Slovenci so delali po nekdanji Jugi kot strokovni kadri, …