Za poseg niso potrebna nikakršna zdravila, rezultate pa je možno doseči z obstoječimi terapevtskimi pristopi, piše Daily Telegraph. Tehnika, ki je bila objavljena v znanstveni reviji Nature, temelji na dejstvu, da v življenjski dobi spomina obstajajo obdobja, ko je dojemljiv za trajno spremembo.
Skupina raziskovalcev je ugotovila, da spomini niso trajni in imajo obdobja tako imenovanih rekonsolidacijskih oken, ko je spomin možno odpreti in ga v celoti vnovič zapisati. Določen strah po načrtovanem priklicu je nekaj časa dojemljiv za to, da se ga v celoti nadomesti z novim spominom, preden ga možgani vnovič zapišejo.
To okno je odprto približno eno uro, začne pa se po 10 minutah od priklica strahu. Med to nestabilnostjo spomina je možno v spomin dodati nove informacije, kar povzroči, da se strah ne pojavi več. "Naš spomin odseva to, kako smo ga nazadnje priklicali, in ne tega, kakšen je bil izvirni dogodek," je pojasnila ena od raziskovalk Elizabeth Phelps.
Znanstveniki vidijo veliko terapevtskih možnosti, kjer bi bilo možno uporabljati novo tehniko, kot so zdravljenje fobij, travmatičnih vojnih izkušenj in celo spominov na boleče konce zvez.
Slovo od travm in bolečih spominov
Znanstveniki so odkrili možnost, kako na povsem neinvaziven način odpreti spomine in odstraniti boleče in travmatične izkušnje.