Slovenski splet ni zelo ogrožen

Foto: Žurnal24 (Foto: iStockphoto)
Najnovejša študija Evropske komisije ugotavlja, da svetovni splet v Sloveniji ni preveč ogrožen; slaba preglednost boja proti spletnim nevarnostim.
Oglej si celoten članek

Za Slovenijo poročilo ugotavlja, da je ena od držav članic, kjer preprosto ni dovolj podatkov glede boja proti spletnim grožnjam zasebnosti. Obenem pa dodaja, da je Slovenija ena od držav, ki se v manjši meri sooča s tem problemom, bodisi kot izvorna bodisi kot ciljna država.

Poleg tega naj bi bila pri nas tudi raven zavedanja o nevarnostih na spletu visoka, obstajajo pa tudi tri strani ( www.arnes.si, www.safe.si in www.ti.gov.si), na katerih uporabniki lahko dobijo informacije, če postanejo žrtev nezaželene pošte oziroma drugih oblik škodljive programske opreme. Vendar pa nam manjka stran za pritožbe, kjer bi se lahko uporabniki spleta pritožili v takih primerih, medtem ko so take strani prisotne v skoraj vseh članicah EU.

Kljub razmeroma dobri zakonodaji na tem področju, se Slovenija sooča tudi s popolno odsotnostjo zakonske ureditve sodelovanja med posameznimi akterji v zgoraj opisanih primerih. Šepamo tudi na področju mednarodnega sodelovanja, razkriva poročilo.

Prepovedi ne zaležejo
Kljub zakonski prepovedi nezaželene pošte in vohunske programske opreme, se okoli 65 odstotkov državljanov EU še vedno redno srečuje z nezaželeno pošto. Avtorji študije so opravili tudi analizo več kot 140 postopkov pregona tovrstnih kršitev v 22 državah članicah in ugotovili, da obstajajo med članicami precejšnje razlike, ko gre za število postopkov in višino izrečenih kazni.

Največ postopkov je bilo v Španiji in na Slovaškem (39), najvišje kazni pa so izrekli na Nizozemskem (milijon evrov) in v Italiji (570 tisoč evrov). Najmanjše kazni pa so izrekali v Romuniji, na Irskem in v Latviji. Evropska komisija se sicer z ameriškimi oblastmi pogaja o sporazumu za čezmejno sodelovanje na tem področju, saj kar šestina vse nezaželene pošte prihaja iz ZDA.

Države bodo morale preganjati spletne nepridiprave
Zakonodajni sveženj za liberalizacijo evropskega trga telekomunikacij, ki je trenutno v postopku, bo med drugim države članice obvezal k ustreznemu financiranju organov, ki izvršujejo zakonodajo, in od njih tudi terjal učinkovite in odvračilne kazni.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.