"Slovenija razmeroma zadolžena država"

Foto: Reuters
Foto: Reuters
Slovenija je v zadnjih letih postala razmeroma zadolžena država, dolg pa se bo vsaj še dve leti povečeval, je opozoril finančni minister Uroš Čufer.
Oglej si celoten članek

Čeprav je javni dolg še vedno pod povprečjem Evropske unije (EU), je sposobnost Slovenije, da ga sama financira, manjša od močnejših gospodarstev, zato je država vse odvisnejša od tujine, je nadaljeval. Čufer je sicer že v torek ocenil, da je bila tokratna zadolžitev Slovenije za 3,5 milijarde dolarjev oziroma okoli 2,5 milijarde evrov uspešna.


O porabi izposojenih milijard je danes ob robu poslovnega zajtrka Ameriške gospodarske zbornice v Sloveniji (AmCham) povedal, da je Slovenija leto začela z 2,5 milijarde evrov rezerv.

Letos mora država odplačati za 3,3 milijarde evrov glavnic, od tega sta večji odplačili aprilsko za 1,5 milijarde evrov in oktobrsko za 1,1 milijarde evrov. Približno milijardo evrov naj bi bilo proračunskega primanjkljaja, država pa želi ob vsem tem leto zaključiti s tako rezervo, da bo v leto 2015 vstopila normalno. Zaradi vsega tega bo morala iti na trg dvakrat. Druga zadolžitev bo po njegovih besedah v evrih, saj trenutna struktura trga in pričakovane spremembe na njem narekujejo, da se je bilo najprej ugodneje zadolžiti v dolarjih in nato v evrih.

O tem, kdaj naj bi se Slovenija še enkrat zadolžila, je bil Čufer redkobeseden. Najprej bodo na ministrstvu analizirali tokratno zadolžitev in nato razmislili o najboljšem trenutku.

Znižanje bi moral biti fokus

Je pa minister opozoril, da je Slovenija postala razmeroma visoko zadolžena država, ne glede na to, da je s 73 odstotki javnega dolga v bruto domačem proizvodu še vedno pod povprečjem EU. A v primerjavi z močnejšimi evropskimi gospodarstvi je domačega premoženja v Sloveniji po njegovih pojasnilih bistveno manj, zato lahko z njim financira le tretjino dolga, za dve tretjini pa je odvisna od tujih trgov.

To je za ohranjanje finančne suverenosti na srednji rok po Čuferjevem prepričanju preveč. Zmanjšanje dolga na srednji rok mora zato biti v središču ekonomske politike.

Tekoče javne finance je zato treba uravnotežiti do leta 2017, ves izkupiček od privatizacije pa bi moral po njegovih besedah iti za zmanjševanje javnega dolga. Stranke glede tega še niso na isti valovni dolžini, je opozoril.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 9

  • 12:06 13. Februar 2014.

    SEM ZADOLŽEN 13000 eur, HVALA "SLOVENIJA"

  • 16:49 12. Februar 2014.

    da bo šlo državljanom boljše.<br />G. Čufer pravi da se bomo morali še dve leti zadolževat. Zakaj ? Zato ker …

  • 16:45 12. Februar 2014.

    Ni potrebo nobenih empiričnih študij. Daj odpri že enkrat oči in začni gledat na gospodarsko situacijo malo bolj realno. Glede …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.