Pogačnika ni bilo |
Poročila slovenskega dela mešane komisije mednarodnopravnih strokovnjakov, ki naj bi pripravila pravni okvir za morebitno reševanje vprašanja meje pred tretjo stranjo, vlada ni obravnavala zaradi odsotnosti bivšega vodje slovenskega dela komisije Mihe Pogačnika. Kot je pojasnil Pahor, bo vlada poročilo obravnavala prihodnji teden, saj si želi slišati tudi pojasnila Pogačnika; potem pa se bo odločila o usodi komisije, torej o koncu ali nadaljevanju njenega dela. |
Tudi Hrvaška za mediacijo
Soglasje k pobudi Evropske komisije za reševanje spora z mediacijo bo hrvaška vlada uradno
podprla, bo pa dodala tudi svoje mnenje o vlogi posrednika oziroma ne bo odstopila od pravne
rešitve vprašanja, je v četrtek poročal hrvaški dnevnik Večernji list, ki se sklicuje na
neimenovani vir v hrvaški vladi.
"V nasprotju z vtisom, da je Hrvaška vnaprej odpisala Ahtisaarijevo posredništvo v mejnem sporu s Slovenjo, bo uradni odgovor vlade na to pobudo evropskega komisarja Ollija Rehna malo drugačen," poudarja Večernji list. Kot dodaja, vlada namreč meni, da bo posredniška skupina "morala pripraviti okvir za prepustitev vprašanja meje kateremu od mednarodnih pravosodnih teles", je za časnik povedal vir v vladi.
Glavni argument hrvaške strani je, da v primeru Slovenije ni možnosti za kakršnakoli zagotovila, da bodo rezultati mediacije sprejeti, dodaja časnik. To trditev utemeljuje s tem, da je Slovenija zavrnila rešitev posrednika v primeru Sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (Sops), navaja pa tudi vprašanje članstva Hrvaške v Natu zaradi morebitnega referenduma v Sloveniji.
Zato je hrvaški premier Ivo Sanader v pogovoru s slovenskim premierjem Borutom Pahorjem na Mokricah predlagal, naj mešani komisiji, ki naj bi pripravili vse potrebno za prenos reševanja vprašanja meje na mednarodno sodišče, nadaljujeta in končata svoje delo. Na vprašanje, ali delo teh komisij izključuje mediacijo, pa je časniku vir v vladi odgovoril, da ne. Po oceni Zagreba mediaciji lahko samo koristi, da komisiji končata delo. Dodaja še, da Hrvaška ne bo zavrnila Rehna, da pa tudi ne bo odstopila od pravne rešitve spora.