Slovenija načelno za mediacijo

Foto: Žurnal24 pahor3_ifp090908
Vlada RS je na četrtkovi seji načelno podprla predlog Evropske komisije za mediacijo pri reševanju vprašanja slovensko-hrvaške meje.
Oglej si celoten članek

 

 

Pogačnika ni bilo

Poročila slovenskega dela mešane komisije mednarodnopravnih strokovnjakov, ki naj bi pripravila pravni okvir za morebitno reševanje vprašanja meje pred tretjo stranjo, vlada ni obravnavala zaradi odsotnosti bivšega vodje slovenskega dela komisije Mihe Pogačnika. Kot je pojasnil Pahor, bo vlada poročilo obravnavala prihodnji teden, saj si želi slišati tudi pojasnila Pogačnika; potem pa se bo odločila o usodi komisije, torej o koncu ali nadaljevanju njenega dela.

Novico je po seji vlade sporočil premier Borut Pahor. Načelni pristanek je po njegovih besedah odgovor slovenske vlade evropskemu komisarju Olliju Rehnu, ki stališče Ljubljane in Zagreba pričakuje do konca prihodnjega tedna. Premier je še pojasnil, da vidi Slovenija pomen mediacije v tem, "da posredniki pomagajo obema državama do določitve meje na kopnem in na morju", o podrobnostih oziroma modalitetah mediacije pa ni želel govoriti, saj je treba počakati še na odločitev hrvaške vlade glede Rehnovega predloga.

Tudi Hrvaška za mediacijo
Soglasje k pobudi Evropske komisije za reševanje spora z mediacijo bo hrvaška vlada uradno podprla, bo pa dodala tudi svoje mnenje o vlogi posrednika oziroma ne bo odstopila od pravne rešitve vprašanja, je v četrtek poročal hrvaški dnevnik Večernji list, ki se sklicuje na neimenovani vir v hrvaški vladi.

"V nasprotju z vtisom, da je Hrvaška vnaprej odpisala Ahtisaarijevo posredništvo v mejnem sporu s Slovenjo, bo uradni odgovor vlade na to pobudo evropskega komisarja Ollija Rehna malo drugačen," poudarja Večernji list. Kot dodaja, vlada namreč meni, da bo posredniška skupina "morala pripraviti okvir za prepustitev vprašanja meje kateremu od mednarodnih pravosodnih teles", je za časnik povedal vir v vladi.

Glavni argument hrvaške strani je, da v primeru Slovenije ni možnosti za kakršnakoli zagotovila, da bodo rezultati mediacije sprejeti, dodaja časnik. To trditev utemeljuje s tem, da je Slovenija zavrnila rešitev posrednika v primeru Sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (Sops), navaja pa tudi vprašanje članstva Hrvaške v Natu zaradi morebitnega referenduma v Sloveniji.

Zato je hrvaški premier Ivo Sanader v pogovoru s slovenskim premierjem Borutom Pahorjem na Mokricah predlagal, naj mešani komisiji, ki naj bi pripravili vse potrebno za prenos reševanja vprašanja meje na mednarodno sodišče, nadaljujeta in končata svoje delo. Na vprašanje, ali delo teh komisij izključuje mediacijo, pa je časniku vir v vladi odgovoril, da ne. Po oceni Zagreba mediaciji lahko samo koristi, da komisiji končata delo. Dodaja še, da Hrvaška ne bo zavrnila Rehna, da pa tudi ne bo odstopila od pravne rešitve spora.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.