Ljudje so bili lani na splošno bolj zadovoljni s svojim življenjem, kažejo podatki, ki jih je objavil Statistični urad RS (SURS). "Zadovoljstvo s svojim življenjem je v 2017 z ocenami od 7 do 10 ocenilo 72 odstotkov oseb ali za 4 odstotne točke več kot pred letom dni. Glede na leto 2016 se je zvišala tudi povprečna samoocena zadovoljstva z življenjem, in sicer za 0,1 vrednosti ocene: s 7,1 na 7,2 (na lestvici od 0 - povsem nezadovoljen do 10 - zelo zadovoljen)."
Elementi, ki vplivajo na izračun materialne prikrajšanosti: redno plačilo najemnine ali hipoteke, stanovanjskih stroškov, odplačevanje kreditov; primerno ogrevano stanovanje; poravnava nepričakovanih izdatkov v višini 600 evrov; mesni ali enakovreden vegetarijanski obrok vsaj vsak drugi dan; enotedenske letne počitnice za vse člane gospodinjstva; osebni avtomobil; pralni stroj; barvni televizor; telefon.
Večina z manjšimi težavami čez mesec
Delež gospodinjstev, ki so s svojimi prihodki v 2017 preživela mesec brez težav, se je povečal za 2 odstotni točki. Največ gospodinjstev, in sicer 35 odstotkov, je izjavilo, da s svojimi prihodki preživijo mesec z manjšimi težavami. Razveseljiv je podatek, da se je zmanjšal delež tistih gospodinjstev, ki so se s svojimi prihodki težko oz. zelo težko prebila skozi mesec.
Za odstotek manj ljudi si je v 2017 privoščilo nova oblačila, za odstotek pa se je povečal delež tistih, ki si novih oblačil niso mogli privoščiti.
Zadovoljni s svojim zdravjem
V anketi so spraševali tudi po oceni splošnega zdravstvenega stanja ljudi. Petina odraslih oseb je svoje stanje ocenila kot zelo dobro, medtem ko so takšno oceno podali za skoraj dve tretjini otrok.
Zanimale so jih tudi prehranjevalne navade Slovencev. Sadje ali sveže stisnjene sadne sokove je v običajnem tednu v letu 2017 enkrat ali večkrat na dan uživalo 69 odstotkov oseb, starih 16 ali več let, zelenjavo, solato ali sveže stisnjene zelenjavne sokove pa 71 odstotkov oseb. Vsaj enkrat na teden je sadje uživalo 28 odstotkov oseb, zelenjavo pa 27 odstotkov oseb. Sadja niso uživali ali so ga uživali manj kot enkrat v običajnem tednu 3 odstotke oseb, zelenjavo pa 2 odstotka oseb.
V objavi statističnega urada so prikazani začasni podatki iz mednarodno primerljivega raziskovanja Življenjski pogoji (SILC). Podatki za raziskovanje SILC so bili pridobljeni z anketnim vprašalnikom v prvi polovici leta 2017. Končni podatki, ki bodo vključevali še podatke iz registrskih in administrativnih virov, bodo objacljeni 14. junija 2018.
V Sloveniji so vsi veseli ,zadovoljni ,imamo najlepšega predsednika ,najbolj etično in moralno vlado , živimo v najbolj varni državi …
Vsi vladni bedaki ki so proti dvigu minimalne plače, odpovejte se 20% svoje plače, pa bo minimalna plača lahko še …
Kje so delali anketo?V Kliničnem centru ali v Krki?