Slovenci pijemo veliko, tvegano in škodljivo

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Slovenci smo po porabi alkohola v vrhu EU, alkohol pa pijemo na tvegan in škodljiv način.
Oglej si celoten članek

Registrirana poraba čistega alkohola na prebivalca, starejšega od 15 let, znaša za Slovenijo 10,5 litra, s čimer se uvrščamo na peto mesto v Evropski uniji. K temu gre prišteti še neregistrirano porabo, ki je je po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije za dodatne štiri do pet litrov na prebivalca.

Peti dejavnik umrljivosti

Ob visoki porabi Slovenci alkohol pijemo tvegano in škodljivo. Kar 42 odstotkov odraslih se vsaj enkrat letno opije, pri 10 do 15 odstotkih odraslih lahko govorimo o odvisnosti od alkohola, pojasnjuje Vesna Kerstin Petrič z ministrstva za zdravje.

Alkohol je pri nas drugi najpomembnejši dejavnik tveganja za prezgodnjo smrt in invalidnost ter peti najpomembnejši dejavnik za umrljivost.

Osebe z značilnostmi čezmernega pivca so najpogosteje moški v starosti med 40 in 45 let, poklicne izobrazbe, iz spodnjega in delavskega sloja, vaškega bivalnega okolja in vzhodnoslovenskega geografskega območja, kaže analiza trendov raziskav Z zdravjem povezan življenjski slog (CINDI).

Dekleta se približujejo fantom

Skrb zbujajoči so tudi rezultati raziskav, povezanih z uživanjem alkohola pri mladih. Po podatkih mednarodne raziskave Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju četrtina vprašanih petnajstletnikov navaja, da vsaj enkrat tedensko pijejo alkohol, 41 odstotkov pa, da so bili že opiti.
Pri osebah, ki začnejo alkohol uživati prej, obstaja večja verjetnost za razvoj odvisnosti od alkohola, ob tem opozarja Maja Zorko z Inštituta za varovanje zdravja.

Petnajstletna dekleta se po deležu tistih, ki so že bila opita, približujejo fantom. Razloge za porast opijanja med dekleti gre po besedah Zorkove iskati v industriji zabave, ki naj bi se čedalje bolj usmerjala na dekleta, in izenačenju socialnih vlog med spoloma.

Pijemo tudi, ko gremo za volan

Alkohol je po besedah Mateja Sandeta iz Združenja DrogArt najpogosteje uporabljena droga med mladimi in druga najbolj priljubljena za marihuano.

Alkohol povečuje nasilje v nočnem življenju in predstavlja tveganje za nastanek prometnih nesreč, dodaja Sande. V kombinaciji z nekaterimi drugimi drogami, predvsem kokainom, pomeni dodatno tveganje za zdravstvene zaplete, kot so srčne motnje in možganske poškodbe.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 3

  • 09:17 24. September 2012.

    42% odraslih se ga vsaj enkrat letno opije...ENKRAT LETNO...aja, drugje po EU pa enkrat desetletno, alkaj ....

  • 08:30 24. September 2012.

    In kaj nam še ostame, kot da se ga nalijemo.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.