Slovenska državljana sta gradbeni inšpekciji sporočila, da bosta sama odstranila nezakonito zgrajena objekta, kar jima je inšpekcija tudi dovolila. Inšpektorji so ugotovili, da sta v torek začela z demontažo sončnih kolektorjev, imata pa štiri dni časa, da sama porušita objekta, so danes še pojasnili na ministrstvu za gradnjo in prostorsko ureditev.
Tudi večina drugih lastnikov črnih gradenj se je odločila, da bodo sami odstranili sporne objekte, saj so stroški v tem primeru za tri četrtine nižji kot v primerih, ko jih odstranijo stroji ministrstva. Tako so lastniki začeli v ponedeljek odstranjevati pet objektov v Istri in pet na otoku Braču. Na seznamu za prvo fazo rušenja je približno 30 objektov.
Slovenca ogorčena, ker morata rušiti
Slovenca sta sicer ogorčena zaradi potez hrvaških oblasti, ki so se odločile rušiti črne gradnje, zgrajene po 21. juniju lani zunaj zazidljivih območij. Takrat so namreč pripravili satelitske posnetke hrvaškega ozemlja, na podlagi katerih bodo lahko ugotovili, kateri objekti so bili zgrajeni pred in kateri po tem datumu.
Eden od njiju je v pogovoru za današnji Večernji list dejal, da se zaveda svoje napake. Njegov brat, ki je iz Kranja, pa je bil bolj ogorčen, saj bo moral porušiti hišo, v katero je vložil 35.000 evrov, plačati pa je moral tudi 1.000 evrov kazni.
"Zemljišče sem kupil v začetku lanskega leta, hišo pa zgradil v pol leta. Tudi dopust sem že preživel tukaj," je dejal Kranjčan za Večernji list. Povedal je, da je vložil zahtevo za legalizacijo, ki pa je bila zavrnjena, saj objekt ni bil zabeležen na omenjenih satelitskih posnetkih – čeprav naj bi jim bilo obljubljeno, da bodo objekti legalizirani.
Povedal je še, da se je pritožil na hrvaško ministrstvo za gradnje, a ni dobil odgovora. Na ministrstvu so danes povedali, da sta bili pritožbi slovenskih državljanov zavrnjeni.
Kranjčan je poleg tega povedal, da je celotno dokumentacijo že poslal v Bruselj, "kjer ima vplivnega prijatelja". Kot je napovedal, bo zemljišče prodal in ne bo več prišel na Hrvaško, k temu pa bo pozval tudi druge ljudi.
Zaradi "specifičnega dela" na ministrstvu niso želeli povedati, ali so na seznamu ilegalnih gradenj, ki so na vrsti za rušenje v prvi fazi, še kakšni objekti slovenskih lastnikov. Javnost namreč o rušenju posameznega nezakonito zgrajenega objekta obvestijo šele tisti dan, ko je že predvideno rušenje.
,,Zemljišče sem kupil v začetku lanskega leta, hišo pa zgradil v pol leta. Tudi dopust sem že preživel tukaj,". Ja …
Če jih slovenska inšpekcija ne zmore sankcionirat, ker je skorumpirana, jih bodo pa hrvati postavili na trdna tla. Tako se …
rušijo vse po vrst,ne glede na nacionalnost,bodimo pošteni in priznajmo.