Slovaki so ga rešili gotove smrti

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Pobudnik medkulturnega dialoga Viktor Smolej (1910-1992) je bil med vojno zaprt v Rižarni, od koder so ga rešili Slovaki, tako da so mu dali državljanstvo. V zahvalo se je zavezal, da bo vse življenje propagiral slovaško književnost.
Oglej si celoten članek

Viktor Smolej je bil publicist, literarni zgodovinar, kritik, leksikograf in prevajalec, ki je na Univerzi v Ljubljani študiral južnoslovanske jezike in književnost ter se učil slovaškega jezika na univerzi v Bratislavi.

Da bo vse življenje propagiral slovaško književnost, se je v pismu slovaškemu poslaniku pri Svetem sedežu Karolu Sidorju zavezal, potem ko so ga gotove smrti v taborišču Rižarna v Trstu leta 1943 rešili Slovaki, tako da so mu dali slovaško državljanstvo.

Slovaščina v Ljubljano, slovenščina v Bratislavo

Poleg tega, da je opravljal številne družbene funkcije, je septembra 1947 je na Filozofski fakulteti v Ljubljani zastavil lektorat slovaškega jezika. Predaval je tudi, ko je bil že v pokoju, vodil je brezplačen tečaj slovaščine za študente slavistike in etnologije. Prizadeval si je za ustanovitev lektorata slovenščine v Bratislavi in pomagal pri njegovem delovanju.

Postavil je temelje slovakistike v Sloveniji in prispevale z mnogimi deli in nešteto članki tako o slovenski kot slovaški kulturi in poročili o sodobnem književnem ustvarjanju.

Prevajal je tudi iz češčine, lužiške srbščine in takratne srbohrvaščine.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.