Skrivni posnetki novinarjev so zakoniti

Foto: Anže Petkovšek
Foto: Anže Petkovšek
Medtem ko zunajrazpravni senat še ni odločil o pritožbi glede uvedbe preiskave za nekdanjega evropskega poslanca Zorana Thalerja zaradi suma vpletenosti v podkupovanje, je višje sodišče razsodilo, da so posnetki, ki jih je obramba hotela izločiti iz spisa, zakoniti
Oglej si celoten članek

Zoran Thaler sicer ves čas trdi, da pri njegovem ravnanju niso podana vsa zakonska znamenja očitanega kaznivega dejanja, še posebno ne, če se očitki opirajo na posnetke britanskih novinarjev pod krinko, kar po njegovem mnenju ni le nezakonito, temveč je to kaznivo dejanje samo po sebi, poroča današnje Delo.

Po pisanju časnika obramba ves čas problematizira, ali novinarji sploh smejo s tajnim snemanjem pridobiti dokaze, ki bi lahko imeli dokazno vrednost v kazenskem postopku. Da so dokazi, ki so jih zbrali novinarji, zakoniti, kar pomeni, da jih bodo lahko uporabili v morebitnem nadaljevanju postopka, pa je za preiskovalnim sodnikom zdaj sklenilo še višje sodišče.

Afera je izbruhnila marca 2011 po razkritju novinarjev britanskega Sunday Timesa, ki so se pod krinko lobistov z nekaterimi poslanci v evropskem parlamentu dogovorili, da bodo ti v zameno za denar vložili določene amandmaje k evropski zakonodaji. Dogovarjanje so posneli s skrito kamero, v past novinarjev pa so se poleg Thalerja ujeli še trije evropski poslanci - Avstrijec Ernst Strasser, Romun Adrian Severin in Španec Pablo Zalba Bidegain.

Strasserja je sodišče na Dunaju januarja letos spoznalo za krivega sprejemanja podkupnine in ga obsodilo na štiri leta zapora.

Dokazov o nperavilnosti ni bilo

Kot navaja Delo, Evropski urad za boj proti goljufijam (Olaf) v preiskavi primera Thaler ni našel dokazov o nepravilnostih za uvedbo disciplinskega ali kazenskega postopka, je pa slovenska protikorupcijska komisija v Thalerjevem ravnanju našla utemeljene razloge za sum storitve kaznivih dejanj s področja korupcije po slovenski zakonodaji.

Komisija za preprečevanje korupcije je zato primer odstopila Nacionalnemu preiskovalnemu uradu, ta pa specializiranemu tožilstvu. Potem ko je okrožno sodišče aprila ugodilo tožilski zahtevi in uvedlo preiskavo, se je Thaler pritožil, a zunajobravnavni senat o njegovi pritožbi še ni odločil.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 6

  • 12:16 13. November 2016.

    A Janša da je v zaporu? Torej v parlament hodi njegov brat dvojček? JANŠA BI MORAL BITI V ZAPORU, PA …

  • h3o
    15:24 16. Avgust 2016.

    No in kje je sedaj vrli Ferlinc? Thaler je na zanenm kraju, ob znanem času, sprejl obljubo nagrade! Če Tale …

  • 09:50 30. Januar 2014.

    EDINI, ki je vsaj priznal....

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.