Škatlice niso šala, globe do 33 tisočakov

Foto: M. K.
Foto: M. K.
Po uveljavitvi zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov, ki je zapovedal embalažo s slikovnimi opozorili, so se na trgu pojavile razne škatlice in ovojčki, v katere je mogoče vstaviti cigarete. Brezplačno ponujanje embalaže in posredno oglaševanje preko nje je prepovedano, zagrožene kazni pa med 800 evri in 33 tisočaki, odvisno, ali gre za fizično ali pravno osebo.
Oglej si celoten članek

Po uveljavitvi zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, ki je med drugim zapovedal enotno embalažo s pisnimi in slikovnimi opozorili o škodljivosti kajenja, so se na trgu pojavile razne škatlice in ovojčki, v katere je mogoče vstaviti cigarete ali cele škatlice. Takšni ovojčki so bodisi v prodaji, bodisi se delijo brezplačno. 

Takšna praksa je lahko protizakonita, v kolikor se tovrstne škatlice ponujajo brezplačno in se preko njih oglašuje, sicer pa ne. "Zakon o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov (ZOUTPI) ne prepoveduje prodaje različnih embalaž, v katere bi potrošniki vstavili kupljene škatlice cigaret," pojasnuje Črt Kaker, predstavnik z ministrstva za zdravje. "Kljub mogoči omenjeni praksi, bodo škatlice z novimi slikovnimi opozorili vidne ob nakupu ali ob menjavi škatlice."

Posredno oglaševanje se kaznuje

Foto: M. K. embalaža za cigarete Se pa za posredno oglaševanje, ki je prepovedano, šteje taka embalaža za vstavljanje cigaretnih škatlic, na kateri bi bile prikazane blagovne znamke ali drugi znaki za označevanje tobačnih in povezanih izdelkov oziroma kakršno koli dejanje v povezavi z omenjenimi škatlicami, ki bi imelo cilj, učinek ali mogoči učinek promocije tobačnih in povezanih izdelkov ali njihove uporabe.

"ZOUTPI v drugem  odstavku 29. člena določa, da so prepovedana promocijska darila, darilni boni, znamkice in kuponi za popust ali kakršne koli druge podobne ponudbe v povezavi z nakupom tobaka, tobačnih in povezanih izdelkov," razlaga Kaker. "Skladno z navedenim je prepovedano brezplačno ponujanje nevtralnih škatlic ali ovojčkov, s katerimi bi se zakrila originalna embalaža, saj bi to lahko prispevalo k spodbujanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov."

Kazen od 800 evrov do 33 tisočakov

Globa za brezplačno ponujanje in posredno oglaševanje s pomočjo omenjenih nevtralnih škatlic znašaj od štiri do 33 tisoč evrov za pravno osebo, od 800 do dva tisoč evrov za odgovorno osebo ter 1.600 do osem tisoč evrov za samostojnega posameznika in ki samostojno opravlja dejavnost. Dodatnih omejitev sicer na ministrstvu za zdravje, ki ga vodi Milojka Kolar Celarc sicer zaenkrat ne načrtujejo.

Dodajajo, da so fotografije posledic kajenja na tobačni embalaži bili dolžni v slovensko zakonodajo uvesti na podlagi nove Evropske direktive o tobačnih in povezanih izdelkih. "V skladu z direktivo bodo od 20. maja 2017 v vseh državah članicah EU potrošniku dostopne le še škatlice cigaret s slikovnimi opozorili, ki so enaka za vse države članice EU," razlaga Kaker. "Velika sestavljena zdravstvena opozorila, ki vsebujejo barvno fotografijo, besedilno opozorilo in brezplačno telefonsko številko za pomoč pri opuščanju kajenja so učinkovitejša od zgolj besedilnih opozoril."

Navajanje emisij je prepovedano

Navajanje vrednosti emisij za katran, nikotin in ogljikov monoksid na zavojčkih cigaret je prepovedano; izkazalo se je za zavajajoče, saj zaradi tega potrošniki menijo, da so nekatere cigarete manj škodljive od drugih.  

Foto: Profimedia Pepelnik "Pri pripravi nove evropske zakonodaje je Evropska komisija upoštevala številne dokaze zbrane tako na ravni EU kot Svetovne zdravstvene organizacije, ki kažejo, da so velika slikovna zdravstvena opozorila učinkovita pri preprečevanju začetka kajenja pri nekadilcih in spodbujajo prenehanje kajenja med kadilci," poudarjajo pri ministrstvu za zdravje.

V primerjavi z zdravstvenimi opozorili, ki obsegajo samo besedilo, so tako slikovna zdravstvena opozorila bolj verjetno opažena, jih kadilci ocenjujejo kot bolj učinkovita, bolje posredujejo zdravstvena tveganja, ki so posledica uporabe tobaka, spodbujajo k več razmišljanja o zdravstvenih tveganjih zaradi kajenja in o opustitvi kajenja, povečujejo motivacijo in namen prenehati in so povezana z več poskusi prenehanja kajenja. 

Preneha jih dva do osem odstodkov

Pri ministrstvu poudarjajo, da so zdravstvena opozorila pomemben način izobraževanja kadilcev in nekadilcev o zdravstvenih in drugih tveganjih, povezanih z rabo tobaka. "Spodbujajo opustitev kajenja in vzdrževanje abstinence po opustitvi, zmanjšajo potrošnjo tobačnih izdelkov, odvračajo nekadilce od začetka kajenja, zmanjšajo privlačnost embalaže tobačnih izdelkov in privlačnost kajenja ter zmanjšujejo družbeno sprejemljivost kajenja," navaja Kaker. "Podatki kažejo, da kajenje zgolj zaradi zdravstvenih opozoril opusti med dva do osem odstotkov kadilcev."

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 43

  • 10:51 21. Junij 2017.

    Teh dva do osem odstotkov ni prenehalo ampak se je prestavilo na črni trg.

  • 10:20 22. Maj 2017.

    Tudi sama sebe štejem v davkoplačevalko ampak koliko vas razume dejtvo, da država živi od prodanih cigaret in alkohola, bencina, …

  • 10:20 22. Maj 2017.

    Tudi sama sebe štejem v davkoplačevalko ampak koliko vas razume dejtvo, da država živi od prodanih cigaret in alkohola, bencina, …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.