Morije nad tistimi, ki bežijo pred vojno in iščejo boljše življenje, ne bomo nemočno opazovali, so pred shodom poudarili organizatorji shoda.
"Nismo nobena politična stranka ali opcija, niti njihovi podaljški. Smo koalicija posameznikov in iniciativ, ki ne more več nemo opazovati dogajanja in ki se želi zoperstaviti vsem izključevalnim diskurzom, ki se vzpostavljajo. Ne izpostavljamo se z imeni in priimki, ker, prvič, niso pomembna - pomemben je naš namen - in, drugič, ker imamo preveč izkušenj z represivnimi organi, ki se pri pisanju kazni radi naslanjajo na imena, ki se pojavljajo ob takih dogodkih," organizatorji odgovarjajo na vprašanje, kdo so člani protirasistične fronte.
Organizatorji dogodka mnogim evropskim državam očitajo, da njihovi ukrepi ne sežejo dlje od postavljanja preprek, bodečih žic in podpiranja represije. Ti ukrepi se upravičujejo skozi diskurz "varnosti". V Protirasistični fronti brez meja zavračajo idejo varnosti, ki izhaja iz rasizma in strahu: "Ne bomo nemočno opazovali morije in nasilja nad tistimi, ki bežijo pred vojno in iščejo boljše življenje."
Več o pripravi shoda preberite na tej povezavi.
Pred začetkom shoda so se organizatorji ustavili pred pisarno Evropskega parlamenta in komisije ter ga oblepili z odtisi rok, kar naj bi simbolično pomenilo reševanje težav z roko v roki.
Udeleženci shoda so se iz Prešernovega trga sprehodili mimo predsedniške palače do parlamenta in pri Ministrstvu za zunanje zadeve vzklikali: "Vaše vojne, naši mrtvi!" Pred parlamentom je nekdo izmed množice odvrgel dimno bombo.
Protest je obiskal tudi ljubljanski župan Zoran Janković, ki je dejal, da je Ljubljana trenutno pripravljena za sprejem 190 beguncev. Prestolnica ima urejene prostore s sanitarijami in vodo, posebno prehrano, dogovorili so se tudi za pogovor z muftijem, ki bi nudil duhovno oskrbo. Glede shoda je dejal, da ne razume, zakaj je bil prirejen v Ljubljani. Se pa sam strinja s tem, da bi morala Evropska unija kaznovati Madžarsko, saj po njegovem ena država članica ne sme zapirati meja.
Podporo protirasističnemu pohodu je izrazilo več organizacij, med drugim Združena levica, Slovensko sociološko društvo, AKC Metelkova, Iniciativa za demokratični socializem in študentska organizacija Iskra. Ta je na Prešernovem trgu tudi zbirala materialno pomoč za begunce. Njen član Matej Križanec je izpostavil, da se je treba boriti proti vsakršni obliki ksenofobije in nasilja, ki se pojavlja ob begunski krizi. Po njegovem mnenju to sovraštvo izhaja iz napačnih informacij ter posplošenih in senzacionalističnih novic, kot je na primer ta, da so med begunci borci skupine Islamska država.
dezurni@zurnal24.si