Letos je pri delu v gozdu umrlo že sedem ljudi. Najbolj je nevarna sečnja, potrebna je velika previdnost, znanje in prava oprema.
V prvih mesecih letos je bilo registriranih 17 delovnih nesreč v gozdu, najpogosteje so se zgodile pri sečnji, dve do tri pri prevrnitvi traktorja, dvakrat je drevo padlo na opazovalca, smrtnih žrtev pa je bilo že sedem, dva v zadnjem tednu.
Analize so pokazale, da se večina nesreč zgodi zaradi podcenjevanja nevarnosti, neustrezne opreme ali njene neuporabe, nepoznavanje tehnik dela, zastarelih ali slabo vzdrževanih delovnih naprav. "V zadnjih letih opažamo, da zaradi gospodarske krize dela v gozdu izvaja vedno več lastnikov gozdov, ki niso vedno dovolj usposobljeni," opozarjajo na kmetijskem ministrstvu in zavodu za gozdove ter pozivajo k večji previdnosti.
Nasveti za večjo varnost v gozdu pri spravilu lesa
Prejšnji
-
Sečnje in spravila lesa naj se lotijo le tisti, ki so za to usposobljeni in primerno opremljeni.
-
Nujna je brezhibna oprema, orodje za delo in dodatna oprema.
-
Med varovalno opremo spadajo zaščitna čelada, zaščitne rokavice, ustrezna obutev, protivrezne hlače in dobro viden delovni jopič.
-
Dela se izvajajo le v lepem vremenu in ugodnih vremenskih razmerah.
-
Del nikoli ne izvaja posameznik sam, treba pa je paziti tudi na varnost spremljevalcev.
-
Pri sebi je treba vedno imeti torbico s prvo pomočjo in mobilni telefon.
-
Udeležite se tečaja.
-
Realno ocenite, ali ste primerno opremljeni in sposobni izvajati taka dela ali bi bilo bolje, da jih izvede za to izurjen izvajalec.
Naslednji1 od 8