Predsednica okrcala Janšo in Goloba, poslanci SDS pobegnili

Foto: Državni zbor
Foto: Državni zbor
Predsednica v nagovoru ostro nad najprej na SDS, nato še nad Svobodo in koalicijo.
Oglej si celoten članek

Na začetku zadnjega plenarnega zasedanja državnega zbora je poslance na lastno pobudo nagovorila predsednica republike Nataša Pirc Musar.

Predsednica republike Pirc Musar DZ nagovarja na lastno pobudo. To je njen drugi nagovor od nastopa funkcije. Ob nastopu mandata je povedala, da si želi vsako leto ob koncu leta nagovoriti državni zbor. Pozornost je tokrat usmerila v oceno odpornosti Slovenije pri odzivu na spremembe in izzive doma in v svetu. 

Poslanska skupina SDS odkorakala

Poslanci SDS so glasovali za potrditev dnevnega reda, nato pa tik pred nagovorom predsednice pa je celotna poslanska skupina SDS parlamentarno dvorano zapustila. Poslanci SDS se ne strinjajo s številnimi izjavami in dejanji predsednice. Konec lanskega leta ob nagovoru predsednice poslanci SDS dvorane niso zapustili, so pa njen govor kritizirali prek družbenih omrežij. Prvak SDS Janez Janša je ostro napadel njen govor in poudarjal, da se predsednica v nagovoru ni sklicevala na Slovence kot narod, ampak je uporabljala izraze, kot so državljani in prebivalci, kar je ocenil kot pomanjkanje narodne identitete. 

Tudi tokrat se je prvi oglasil predsednik SDS, ki je na omrežju X pojasnil razloge, zakaj SDS nasprotuje predsednici, ki je bila sicer demokratično izvoljena. "Nataša Pirc Musar ni moja predsednica," je zapisal Janša. "Kdor čuti podobno, naj ta zapis deli na svojih profilih na spletu, ki ga (spleta) po njenem mnenju praktično ne bi smelo biti. Dovolj je sprenevedanja," pravi Janša. 

Pirc Musar nad objave SDS na omrežju

Predsednica Pirc Musar ocenjuje, da je Slovenija med najbolj varnimi državami v svetu in bi se v njej morali počutiti dobro. "Bojim pa se, da živimo v svetu, ki je človeku vedno bolj nevaren," pravi predsednica in poudarja, da je treba ukrepati čim prej. "Zloraba družbenih omrežij zahteva od nas, da se o teh izzivih pogovorimo in razgalimo vso destruktivnost, s katero šibi naša prizadevanja, da ostanemo kot trdna skupnost"

"V imenu svobode govora prenekaterim uporabnikom sprejemljivo družbenih omrežij, če nekdo brez resnih preverljivih informacij Slovenijo prikazuje kot nevarno državo, kjer migranti kot lačne zveri na vsakem vogalu prežijo na nič hudega sluteče Slovence," pravi predsednica, ki opozarja tudi diskreditacijo tistih drugače mislečih, ki so se javno izpostavili in norčevanje iz telesnega videza, kroničnih bolezni spola in podobno. 

"Javni diskurz je do žensk, ki se izpostavijo s kritiko dogajanja v državi vse prevečkrat hudo žaljiv in celo mizogin," poudarja predsednica. "To je nesprejemljivo!" pravi predsednica, ki je spomnila na javno objavo naslovov sodnikov in sodnic na družbenih omrežjih "z implicitnim pozivom na linč". 

Aktivno spodbujanje politikov 

"To je nesprejemljivo, zavržno dejanje. To, da anonimni posamezniki izpostavljajo naslove javnih uslužbencev, je ne samo kaznivo, ampak tudi zavržno dejanje. To, da najvišji politiki aktivno spodbujajo odpor proti pravosodju in drugim institucijam pravne države, tako da jih označujejo za krivosodje in farso, pa je nevarno. Nevarno za stabilnost države in skupnost, ki ji pripadamo," pravi Pirc Musar. "Slovenija je po stanju političnih pravic najvišje v svetu, a mnogi tega žal ne znajo ceniti. Sodniki in tožilci se morajo pri svojem delu počutiti varno, opravljati pa ga morajo odgovorno. Primerjati sodstvo z mafijo ali obtožiti policijo sodelovanja z mafijo, je nedopustno."

Kritično tudi do Goloba

Pirc Musar je kritiko med vrsticami naslovila tudi na predsednika vlade Roberta Goloba. "Pri ljudeh je treba ohraniti in spodbujati zaupanje, ne samo v pravosodni sistem, ampak tudi v neodvisne in nadzorne institucije," pravi Pirc Musar. Predsednik vlade je namreč postopek na Komisiji za preprečevanje korupcije, kjer preučujejo obtožbo, da je premier skušal vplivati na kadrovanje v Policiji, ocenil kot farso. 

"Nevredno politika je rušiti zaupanje v pravno državo, še posebej med trajanjem postopka, saj to pomeni nedopusten pritisk na odločanje. Primerjati sodstvo z mafijo ali obtoževati policijo sodelovanja s kriminalnimi združbami, je nedostojno, nedržavniško in nedomoljubno!" je v nagovoru poslancev poudarila predsednica države Nataša Pirc Musar.  

Kot je znano, je državni zbor nedavno zavrnil predlog predsednice, da guverner Banke Slovenije postane Tone Rop. Pirc Musar zdaj išče novega kandidata. "V Sloveniji moramo končno in dokončno, strokovnost postaviti na prvo mesto," pravi Pirc Musar, ki je Ropa izbrala na podlagi strokovnosti ne pa izvoljivosti. "Vodij tako pomembnih institucij ne moremo izbirati po sistemu vaši, naši, izvoljivost ne sme biti edina referenca kandidata ali kandidatov! Bodimo samozavestni ter odprimo vrata strokovnjakom in strokovnjakinjam, izkušenim tudi v mednarodnem okolju, da se izkažejo." 

Nagovora predsednice, v katerem se je dotaknila tudi podnebne krize, problemov v zdravstvu, dolgotrajne oskrbe, nista poslušala niti predsednik vlade Robert Golob niti predsednik opozicije Janez Janša. 

sergeja.hadner@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 71

  • 16:46 16. December 2024.

    Kdo je bil glavni udbaš, jj, kdo je bil glavni komunist, jj, kdo je bil glavni preprodajalec orožja,, jj, kdo …

  • 16:39 16. December 2024.

    A so SDSovce pobegnile, kot k,...a, s plesa????!!!!!!??????🍇🍇🍇🍇🍇🍇🍇 ODGOVORI

  • 16:35 16. December 2024.

    kdo laže, jerajeva ki se predstavlja za koprivo , pa jansa, ki je pravnomočni obsojenec, rupar pravnomočni obsojenec, oba arestanta!!!!!!!!!!!!!! …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.