"Socialni demokrati smo proti razprodaji državnega premoženja, proti ustanovitvi slabe banke in proti varčevanju kot edini politiki vlade," je predsednik SD Igor Lukšič povedal na današnji novinarski konferenci, enako pa je zapisal tudi v pismu predsedniku vlade in SDS Janezu Janši.
SDS je namreč v začetku decembra pozvala preostale stranke, naj predstavijo svoja stališča o več kot desetih predlogih za spremembo zakonodaje.
SD je po Lukšičevem opozorilu za čim bolj kakovostno in strokovno upravljanje državnega premoženja. Prav tako so za dokapitalizacijo bank v državni lasti. Postopke za vložitev zahteve za ustavno presojo zakonov tako o holdingu kot o slabi banki so že začeli, je povedal.
SD pozdravlja, da se je tudi SDS pridružila pobudi za spremembo ureditve referenduma v ustavi. "Postopek dobro teče in upamo, da nam vsem skupaj na tej točki uspe," navaja Lukšič.
Prav tako SD veseli, da je SDS ocenila pokojninsko reformo kot prednostno nalogo. Po opozorilu SD je nujna še davčna reforma, ki bo odpravila proračunski deficit in bo obremenila najbogatejše sloje. "Za SD so prioritete kakovostna kultura, javno zdravstvo, javno šolstvo in kakovostna javna uprava v celoti," je poudaril Lukšič.
SDS: SD se odloča za vpeljavo blokade v državo
Kot so v sporočilu za javnost ponovno poudarili v SDS, je "strašenje o razprodaji državnega premoženja povsem brezpredmetno in brez realnih podlag". Zakon o Slovenskem državnem holdingu omogoča transparentno, pregledno in učinkovito upravljanje z državnim premoženjem, z ustreznim nadzorom v okviru pristojnosti DZ, so pojasnili.
Z zakonom o ukrepih za krepitev stabilnosti bank pa bodo na slabo banko prenešena slaba posojila, kar bo po navedbah SDS omogočilo očiščenje bančnih bilanc in možnost za ponovno kreditiranje slovenskega gospodarstva.
"Zakon za krepitev stabilnosti bančnega sistema določa tudi kazensko in odškodninsko odgovornost za dajanje nezavarovanih kreditov na podlagi klientelističnih povezav in politično-bančnega 'pajdaštva'," so dodali.
Zakona podpisana, zahteva izvajanja zakonov ne bo zadržala
Na ministrstvu za finance današnje napovedi SD niso komentirali, saj da bodo zahtevo lahko komentirali, če bo dejansko vložena. "Ob tem poudarjamo, da bomo oba zakona po uveljavitvi začeli izvajati, saj zahteva sama po sebi ne zadrži izvajanja zakonodaje," so še dodali. Predsednik republike Borut Pahor je oba zakona podpisal danes, na svoj prvi delovni dan na tem položaju.
Stališče SD, da so za dokapitalizacijo bank v državni lasti, pa je po mnenju SDS "atentat na denarnice davkoplačevalcev", saj so bile v zadnjih 20 letih državne banke večkrat dokapitalizirane z denarjem davkoplačevalcev. "Rezultat je tajkunizacija in bogatenje podpornikov SD na eni strani, na drugi pa opustošen proračun in prezadolžena država," so prepričani v SDS.
V SDS so ob tem poudarili tudi, da je največja spodbuda gospodarstvu in pogoj za odpiranje novih delovnih mest sprejemanje ključnih ukrepov, ki so potrebni za izhod iz krize.
Slabe banke se bojijo, ker bo SDS opral v njej vse slabe naložbe...Pa si ti odpri slabo banko v družini, …
scott poliži jj čmar...
Najboljše da dolgove SDS-ovcev prepišejo na slabo banko in da jih mi plačujemo! Daj Scott, javi se in jim jih …