Hkrati z razglasitvijo finančnih izrednih razmer je kalifornijski guverner Arnold Schwarzenegger sklical izredno sejo kalifornijskega kongresa na temo več kot 11-milijardnega primanjkljaja. Če država ne bo sprejela urgentnih varčevalnih ukrepov, bo deficit v prihodnjih 19 mesecih narasel na kar 28 milijard dolarjev.
Razglasitev finančnih izrednih razmer omogoča državni vladi in kongresu, da v roku 45 dni zarežeta proračun in sprejmeta varčevalne ukrepe. Kongresniki so o krčenju proračunskih postavk razpravljali že v prejšnjih mesecih, vendar niso našli skupnega jezika. Po delnih volitvah, izvedenih četrtega novembra, ima karizmatični guverner države ob Pacifiku upanje na bolj učinkovito delo kongresa.
Absurdno pri tem je, da Schwarzeneggerju največ težav povzroča republikanska stranka, torej stranka, kateri sam pripada. Schwarzenegger je skupaj z demokrati, ki prevladujejo v obeh domovih kongresa, že pred časom predlagal sprejem paketa zvišanja nekaterih davčnih stopenj in hkratnega krčenja proračunskih postavk. Republikanci zvišanju davkov odločno nasprotujejo. Kljub temu, da predstavljajo kongresno manjšino, lahko sprejem paketa blokirajo, saj je za njegovo uzakonitev potrebna dvotretjinska večina v obeh domovih kongresa.
Njihovo odločenost je nazadnje potrdil vodja republikanske večine v senatu, Dave Cogdill, ki je dejal: "Naša odločenost, da zvišanju davkov ne pritrdimo, je s finančno krizo samo okrepljena."