Savdska Arabija, sicer največja izvoznica nafte med vsemi državami, velja po skoraj soglasnem mnenju analitikov za edino članico združenja držav članic izvoznic nafte (OPEC), ki bi lahko na trg pošiljala precej večje količine nafte, kot jih dejansko pošilja. Zato je v zadnjem času rasel pritisk na to bližnjevzhodno kraljevino, naj z ustreznimi ukrepi poskrbi za razelektritev napetega položaja na naftnem trgu, in Savdijci so le popustili.
Savdijci krivijo davke in špekulacije
Z julijem bo Savdska Arabija na trg pošiljala 200 sodčkov črnega zlata na dan več
kot doslej, je sporočil savdskoarabski minister za nafto
Ali Al Naimi. Hkrati so Savdijci, ki se niti približno ne čutijo krive za
visoko ceno nafte, svojo uslugo takoj povezali z zahtevo, naslovljeno predvsem na bogate
zahodne države, ki naj bi nafto delno razbremenile davčnega okova in odločno nastopile proti
špekulacijam na trgu.
Sporočilo Al Naimija je na ceno nafte izkazalo takojšen blagodejen učinek. Cena za sod zahodnoteksaške lahke nafte z dobavo v juniju je upadla na še zmeraj visokih 133,58 dolarja.
Padec cene nafte pa je zagotovo le kratkotrajnega značaja, saj smo, kot piše britanski časnik The Independent, vstopili v zadnjo etapo naftne dobe. "Absurdno je državam proizvajalkam nafte predpisovati, koliko nafte naj načrpajo. Niti znižanje obdavčitve naftnih derivatov ne bo kaj dosti pomagalo. Veliko bolj učinkovito bi bilo razmišljati o razvoju alternativnih pogonskih goriv," še navaja časnik.