Saturnova luna pod drobnogledom

Foto: Žurnal24 V bližnji prihodnosti bo znano kaj se dogaja na Saturnovi luni, kjer so opazili
Precej neznana Saturnova luna imenovana Enceladus je ta teden v središču pozornosti strokovne javnosti, saj jo bo obiskala sonda, ki na luni išče vodo.
Oglej si celoten članek

Tri leta potem, ko so bili na Saturnovi luni odkriti ogromni gejziri, se nova mednarondna sonda imenova Cassini ponovno odpravlja na to ledeno luno Enceladus, da bi odkrila vzroke in sestavo gejzirjev.

Sonda bo v sredo letela le trideset milj nad površjem lune, kjer bo zbirala kemijsko sestavo izbruhane snovi iz gejzirjev. Znanstveniki so do nedavnega menili, da je najsvetlejše telo v osončju Enceladus mrzlo in mirno nebesno telo, saj je na milijone kilometrov oddaljeno od Sonca, vendar pa so šele v zadnjem času odkrili, da je ta kot Arizona velika luna geološko zelo dejavna z zanimivo atmosfero ter toplejšim območjem nad južnim polom.

Znanstveniki so šele leta 2005 ob obhodu sonde ugotovili, da gejziri bruhajo neznano snov s hitrostjo 800 kilometrov na uro in to več milj visoko v atmosfero. Znanstveniki še ne vedo kakšna je skrivnostna snov, ki jo gejzirji bruhajo, vendar pa domnevajo, da gre za amoniak, kar pomeni, da bi lahko pod površjem bila voda v zmrzjeni obliki.

Znanstveniki še domnevajo, da je ta osamljena Saturnova luna ena izmed desetih najverjetnejših mest v našem osončju, kjer bi lahko potencialno odkrili vodo.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.