Ob robu pariškega vrha svetovnih voditeljev in strokovnjakov o svetovni gospodarski krizi sta nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Nicolas Sarkozy predstavila ambiciozen načrt predrugačenja svetovnega finančnega reda. Državnik in kanclerka se zavzemata za nič manj kot oblikovanje novega gospodarskega sveta v okviru Združenih narodov, ki bi nadzoroval svetovne finančne trge.
Ob tem sta pozvala ZDA, naj ne nasprotujejo večjemu nadzoru svetovnih finančnih trgov, ki so po njunem mnenju krivi za nastalo krizo. "Vedno sem bil podpornik tesnega zavezništva z ZDA, vendar bodimo odkriti – v 21. stoletju nam ne more več posamezna država narekovati, kaj moramo storiti in kako moramo razmišljati," je dejal Sarkozy. "Morda nas bodo ZDA pri teh spremembah podprle. Iz srca upam, da se bo to zgodilo, saj bi novi ameriški predsednik lahko k temu veliko doprinesel s svojo inteligenco, dinamiko in odprtostjo, skupaj z ZDA pa bi lahko spremenili svet," je dejal Sarkozy.
Na drugi strani je Merklova poudarila, da bi Združeni narodi lahko delovali kot forum za ustvarjanje novih mednarodnih regulativnih okvirov na finančnem področju. "Obstaja možnost, da bi poleg Varnostnega sveta ZN imeli tudi gospodarski svet, ki bi imel drugačno vlogo kot Gospodarski in socialni svet ZN (Ecosoc), ki je bil ustanovljen za koordinacijo politike med ZN in različnimi agencijami," je dejala.
Ecosoc po mnenju Merklove ni sposoben sprejemanja gospodarskih odločitev, saj "včasih potrebuje več mesecev ali celo let, da sestavi strokovno poročilo". "Nobena država pa danes ne more ukrepati sama. Tega si ne morejo privoščiti niti ZDA ne glede na to, kako močne in vplivne so," je poudarila Merklova.