Premier Marjan Šarec je kot slavnostni govornik na prvomajskem srečanju na Ravnah na Koroškem ocenil, da prvi maj ni ideološki praznik, ampak pristen praznik ljudi dobre volje, ki se družijo, vsak dan delajo in ustvarjajo ter imajo radi svojo domovino.
Včasih bi več problemov lahko rešili, če bi se jih lotili z dobro voljo in z manj jamranja, je dejal premier. Zdi se mu, da smo po 30 letih od osamosvojitve kakšno priložnost tudi zamudili. "Slovenija je lepa država, ima naravno bogastvo, veliko bogastva je tudi v njenih ljudeh. Vsi si želimo boljše življenje. V obdobju samostojne Slovenije se je marsikaj naredilo mimo tistega, kar smo pričakovali leta 1991, ko smo bili z večinsko večino za samostojno Slovenijo," je dejal premier.
Pohlep vodil podjetja v propad
Po njegovih besedah se danes nekaterih podjetji zgolj spominjamo, mnoga podjetja so propadla, pa ne zato, ker ne bi imela česa ponuditi in ne zato, ker bi imela slabe delavce, ampak zato, ker jih je uničil pohlep nekaterih ljudi. Izrazil je tudi obžalovanje, da so propadle mnoge blagovne znamke in da so nekatera podjetja kupili tujci, potem pa jih zaprli. Če ne bilo tega pohlepa posameznikov, bi lahko imeli danes v Sloveniji še več podjetji v svoji lasti.
Na mednarodni praznik dela se delavci po vsem svetu spominjajo zatrtja delavskih protestov v Chicagu 1. maja 1886.
V skrbeh za Adrio
Šarec je kot dovolj zgovoren primer izpostavil Adrio Airways, ki jo je želela kupiti Lufthansa, a se njeni lastniki s tem niso strinjali in so jo potem prodali nekemu skladu. "Danes se sprašujem, koliko časa bo še letela naša Adria," pravi Šarec.
Za napovedana odpuščanja v Gorenju po Šarčevem mnenju niso krivi kitajski lastniki, ampak nekdo, ki se je prezadolžil in ni vodil podjetja na takšen način, da bi bilo dolgoročno vzdržno.
Danes nas tepe naša preteklost
"Zato nas danes tepe predvsem naša preteklost in zadnjih 20 ali 15 let. Ko se je želelo imeti vse več in se ni upoštevalo načela, da če nimamo, potem nima nihče, če pa imamo, pa imejmo vsi. Tako pa vedno so samo nekateri zategovali pas in vedno se je govorilo tako, kot se žal govori tudi danes," je dejal.
Navezal se je še na 15. obletnico vstopa Slovenije v EU, ki jo praznujemo danes. "Ne glede na to, kaj slišimo, je EU vendarle nekaj dobrega in nekaj pozitivnega, če je vodena na način, da so vsi narodi enakopravni, enakovredni in lahko vsak pove svoje stališče. In Slovenija tam ima svoj glas," je še dejal Šarec.
Predsednik koroške regijske organizacije Skei Novak pa si želi živeti v državi, kjer bomo približno vsi enaki. "To smo nekdaj že imeli in z malo manj požrešnosti kapitala bi se lahko vrnili v te čase," je dejal.
Pohlep in druge zastranitve so aplošen pojav. Zato je človeštvo našlo odgovor: država, zakon, samouprava. Slovenija prednjači po zlorabah vsega …
Lahko govoriš Šarec, ampak dokler se Slovenska zakonodaja ne spremeni in glavne ne zapre, pri govorjenju bo tudi na žalost …
gospod Šarec z IMENI NA SVETLO nič drugega nočemo.Sicer pa vsi vemo kdo so ti lumpje