Varuh človekovih pravic je kritično do dela ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti spomladi ugotovil, da neučinkovito rešuje problematiko stalno naraščajočih zaostankov pri obravnavi pritožb za pravice iz javnih sredstev ter s tem krši načelo pravne države in dobrega upravljanja.
"Vlado smo opozorili, da je število nerešenih pritožbenih postopkov v letu 2014 znašalo 1530, leta 2015 je bilo 1711 nerešenih pritožb, leta 2016 jih je bilo 2102, sedaj pa je to število že kar 3895," so februarja ugotovili pri Varuhu.
Vlada in ministrstvo sta se dolgo časa sklicevala na pomanjkanje kadra, s čimer se pri varuhu niso mogli strinjati. "Čeprav se že več let povečuje število zaposlenih, ki pritožbe obravnavajo, število nerešenih pritožb zaskrbljujeoče hitro narašča," so ugotavljali pri varuhu.
Cilj do konca leta je odpraviti vse zaostanke
A opozorila so očitno zalegla, saj se je število nerešenih pritožb na ministrstvu v letošnjem letu prvič občutno zmanjšalo. "Na ministrstvu že od lani jeseni intenzivno odpravljamo zaostanke pri reševanju pritožb na odločbe centrov za socialno delo," pravijo pri ministrstvu, ki ga od septembra 2018 vodi Ksenija Klampfer. "Ministrici se namreč zaostanki pri odločanju o teh pravicah zdijo nedopustni in je takoj po prihodu na ministrstvo sprejela ukrepe za njihovo odpravo. Decembra 2018 je bilo 3.996 nerešenih pritožb za katere je že potekel dvomesečni rok za reševanje, 16. oktobra letos jih je še 627. Cilj ministrstva je do konca leta odpraviti vse zaostanke."
Za odpravljanje zaostankov so na ministrstvu angažirali dodatnih 33 javnih uslužbencev, ki zaostanke odpravljajo v okviru povečanega obsega dela.
Na CSD so sicer od avgustovskih vlog do 14. oktobra rešili 93 odstotkov vlog. "Prvič po letu 2012 so vloge rešene v zakonsko določenem času," poudarjajo na ministrstvu. "Ob tem je ministrica izrazila zahvalo vsem strokovnim delavka in delavcem na CSD-jih."
Poudarjajo, da je ministrstvo za delo že v prejšnjem letu pričelo s sistemskimi in organizacijskimi ukrepi, katerih cilj je bila izdaja odločb na centrih za socialno delo v zakonsko določenem roku.
"V mesecu avgustu 2019 so namreč centri za socialno delo morali odločati o približno 113.000 vlogah oziroma o približno 180.000 pravicah," navajajo pri MDDSZ. "Od avgustovskih vlog je do danes je bilo rešenih že 93 odstotkov vlog. Po poročanjih CSDjev, so nerešene ostale predvsem vloge, kjer je bil stranki izdan poziv za dopolnitev vloge ali pa se rešuje predhodna vloga."
"V mesecu avgustu 2019 so namreč centri za socialno delo morali odločati o približno 113.000 vlogah oziroma o približno 180.000 pravicah," navajajo pri MDDSZ. "Od avgustovskih vlog je do danes je bilo rešenih že 93 odstotkov vlog. Po poročanjih CSD-jev, so nerešene ostale predvsem vloge, kjer je bil stranki izdan poziv za dopolnitev vloge ali pa se rešuje predhodna vloga."
Dodajajo, da je so tako na ministrstvu kot na strani CSD izvedli več ukrepov, z namenom reševanja vlog, pri čemer je ministrica poudarila, da je ''pri priznavanju pravic izjemno pomemben element čas – pravica lahko doseže svoj namen le, če je priznana pravočasno''.
Ukrepe ministrstva smo že predstavili v prispevku Otroški dodatek, vrtec, štipendije: polovica jih odločbe še ni prejela.
narkomanija bo najbrž kmalu, če ga že ni prehitela alkohot ... po mojem je to večji problem, taki seveda neuporabni, …
Ksenija Klampfer je edina učinkovita ministrica v tej vladi,to kaže tako s svojim delom, kot tudi javnimi nastopi. Lahko rečem, …
Medtem na Ministrstvu za infrastrukturo: "Dajmo kakšen gnil, neusklajen pravilnik ven, da bo tudi pri nas videti, da kaj delamo! …