"Samorazorožitev bi lahko preprečili"

Foto: Žurnal24 Samorazorožitev bi bilo mogoče preprečiti, če bi takrat politični vrh pravočasno
Za razorožitev teritorialne obrambe (TO) so poleg JLA soodgovorni takratno predsedstvo in predsednik RS, vodstvo, varnostne službe in pripadniki TO, je povedal Anton Krkovič.
Oglej si celoten članek

Za razorožitev teritorialne obrambe (TO) so poleg JLA soodgovorni takratno predsedstvo in predsednik RS, vodstvo TO, varnostne službe in pripadniki TO, ki so slepo sledili ukazom, je na predstavitvi zbornika Veleizdaja Slovenije – razorožitev TO RS maja 1990 povedal nekdanji vodja Manevrske strukture narodne zaščite Anton Krkovič.

Po njegovem prepričanju je bila razorožitev TO leta 1990 samorazorožitev, saj je v tistih trenutkih v procesu sodelovalo nekaj ključnih ljudi v TO. Poleg tega ni šlo za poskus razorožitve, ampak je Slovenija takrat dejansko bila razorožena, je pojasnil svoje mnenje in dodal, da slovenska vojska (SV) ni kontinuiteta TO, ampak Manevrske strukture narodne zaščite.

"Nekega dne bo vse jasno"

Nekdanji notranji minister Igor Bavčar je na predstavitvi zbornika izrazil željo, da bo nekega dne vse jasno, med drugim tudi to, zakaj je takratni predsednik Milan Kučan o namerah JLA molčal štiri dni, čeprav je bil o tem obveščen. To naj bi dokazovali tudi nekateri dokumenti v zborniku.

"Če ne bi znali nadomestiti te izgube v nekaj mesecih, bi se zgodba o slovenski osamosvojitvi lahko končala drugače," je izjavil Bavčar. Vprašanje je tudi, ali bi sploh prišlo do osamosvojitvene vojne, če bi TO zadržala svoje orožje. Sam je informacije o dogajanju takrat dobil na lastno pobudo, saj Demos kljub prevzemu oblasti ni imel lastnih kadrov.

Ne vrača se v politiko
Po mnenju Bavčarja se Demos takrat ni odločil za lustracijo, saj je bila, kot pravi, Demosova oblast maja 1990 "brezzobi tiger". Državne institucije so bile prepredene s starimi kadri, ki so imeli drugačne poglede na projekt slovenske osamosvojitve, Demos pa ni imel dovolj kadrov, da bi jih zamenjal. Mnogi so verjeli tudi v takratno geslo "o sestopu z oblasti", zato je bila razorožitev v takšnih razmerah lažja.

Sodelovanje na predstavitvi zbornika ne napoveduje njegove vrnitve v politiko, je še dodal Bavčar, na koncu pa pohvalil tudi vlogo medijev v času razorožitve.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.