“Ljudje so precej prestrašeni zaradi slabih izkušenj in neuspehov. Zato jih moramo pogosto najprej prepričati, da bodo zmogli. Povemo jim, da tudi če jim ne bi šlo najbolje, jim ponujamo dodatno učno pomoč,” pove Tamara Kavs, vodja osnovne šole za odrasle na Ljudski univerzi Koper.
Učenci. Lani je osnovnošolsko izobraževanje končalo 19.260 učencev, prek osnovne šole za odrasle pa 240. Do dopolnjenega 27. leta starosti imajo lahko brezposelni udeleženci status, enak statusu dijaka, kar pomeni, da lahko delajo prek študentskega servisa.
80 tisoč brez izobrazbe
Po podatkih statističnega urada je bilo namreč leta 2007 brez dokončane osnovnošolske izobrazbe v Sloveniji skoraj 80 tisoč ljudi, projekt Osnovna šola za odrasle na ljudskih univerzah, ki ga v celoti financira šolsko ministrstvo, pa cilja ravno nanje. “Naša ciljna starostna skupina je od 15. do 50. leta, saj ti še vedno lahko naredijo kariero, se pozneje dodatno izobrazijo ali dobijo boljšo službo,” poudarja Kavsova in dodaja, da je veliko ljudi izgubilo službo ravno na račun pomanjkanja izobrazbe.
Predavanja popoldne
V šolanje, ki je brezplačno, se lahko vpišejo vsi s končanim vsaj petim razredom osemletke oziroma šestim razredom devetletke. Vpisi potekajo septembra in januarja, odrasli pa se lahko vpišejo tudi med letom. Za odrasle poteka izobraževanje popoldne, praviloma petkrat na teden, v enem letu pa naredijo po en razred. Udeleženci se učijo enako kot v osnovni šoli, a tukaj potekajo posamezni predmeti bolj strjeno, po trije ali štirje predmeti hkrati oziroma po dva predmeta na dan. Razredi udeleženih pa so ločeni za odrasle in za mlajše.