V šali bi lahko rekli, da ne samo ljudje, ampak tudi živali starševstvo prelagajo na čedalje višjo starost. Novozelandski kuščar (tuatara, latinsko: Sphenodon) Henry iz muzeja v novozelandskem mestu Invercargill je pri svojih 111 letih pravi metuzalem med pripadniki svoje vrste. Kljub temu ga visoka starost ni ovirala, da ne bi vendarle postal prvič oče, in to kar enajstkratni.
"Z mladiči je vse v redu," je za časnik Southland Times dejala skrbnica Lindsay Hazley in dodala, da živijo Henry in mladiči ločeno, "saj bi se lahko zgodilo, da bi stari kuščar požrl mladiče, če bi mu ti prišli preveč blizu".
Operacija ga je spremenila
Dodala je, da povprečni novozelandski kuščar v divjini preživi okoli 60 let, spolno zrelost
pa doseže pri 20 letih. Kljub temu se Henry ni nikoli preveč zanimal za pripadnice nasprotnega
spola. Vse od nastanitve v muzeju leta 1970 so ga poznali kot
"agresivnega samotarja". Pred kratkim so Henryju med operacijo odstranili čir in to ga je
povsem spremenilo.
Postal je bolj družaben, zato so mu muzejski delavci predstavili samico Mildred. Ta je kljub svojim ne ravno rosnim 70 letom Henryju zmešala glavo. Marca je njuna ljubezen dosegla vrhunec, pet mesecev kasneje pa je samica Mildred odložila jajčeca, iz katerih so se zdaj izlegli mladiči. In kot da bi Henry želel nadoknaditi, kar je v preteklosti zamudil, se zdaj že suče okoli druge samice, kuščarice Lucy. Ta naj bi ga bila pripravljena sprejeti v aprilu, ocenjujejo v muzeju.
Novozelandski kuščar velja v živalskem svetu za pravega fosila, saj je na Zemlji prisoten že 200 milijonov let. Na Novi Zelandiji je bil ta kuščar, ki doseže velikost do 60 centimetrov, v preteklosti zelo razširjen. Njegov največji sovražnik je polinezijska podgana, ki je na to otoško državo prispela s človekom. Znanstveniki ocenjujejo, da znaša število na Novi Zelandiji živečih tuatar okoli 100.000.