Spletne strani sodišč razkrivajo številne dražbe nepremičnin, katerih lastniki iz različnih razlogov niso poravnali svojih dolgov. Predlagatelji rubežev nepremičnin so različni, od bank in občinskih komunalnih podjetij do davčne uprave. Zadnja je v prvih sedmih mesecih letos na sodišča vložila skoraj 80 odstotkov več vlog za izvršbe na nepremičninah kot v istem obdobju lani.
"V navedenem obdobju smo pristojnim sodiščem posredovali 201 predlog za izvršbo na nepremičninah dolžnika; v 69 primerih je bil s prodajo nepremičnine poplačan dolg v višini 407.114 evrov," razkrivajo na davčni upravi. Lani so v vsem letu vložili 274 predlogov za rubež nepremičnin za dolg v skupni višini 22,5 milijona evrov. Na dražbah je bilo nato lani dejansko prodanih 64 nepremičnin (letos v prvih sedmih mesecih 69), z njimi pa so poplačali 826 tisoč evrov davčnega dolga.
V banki UniCredit so prav tako povečali število predlogov za izvršbe na nepremičninah. "Vsekakor pa si pred tem prizadevamo, da bi s kreditojemalci, ki jim ne uspeva poplačevati obveznosti v skladu s pogodbo, našli dogovor, ki bi bil sprejemljiv za obe strani," poudarjajo. Iz NLB nam na vprašanja niso odgovorili.
Upad cen precejšen
"Analize števila dražb nisem delal, lahko pa rečem, da so dražbe praviloma dobro obiskane in tudi uspešne, predvsem seveda druga ali tretja dražba, ko se cene nepremičnine močno znižajo. Nepremičninski trg ni mrtev, je pa res, da dela v zelo nizki prestavi; če se izrazim v avtomobilističnem jeziku, smo prej delali v šesti prestavi, zdaj to počnemo v drugi, cene pa so se v povprečju znižale za petino," komentira Zoran Veleski iz Mreže nepremičnin. Po podatkih geodetske uprave je bilo leta 2007 evidentiranih največ, več kot 11 tisoč prodaj stanovanj, lani 6.850, najmanj pa leta 2009, in sicer 5.578.
saj konreten podaten je za Durs, banke števila svojih rubežev ne razkrivajo....
Slaba statistika. Letos je bilo na sodiščih razpisanih 3725 dražb nepremičnin (prve, druge in tretje dražbe skupaj) Rekorder je Maribor.<br …