Revizija ni policija

Foto: Žurnal24 Slišati je namigovanja, da bo v petek Gregor Veselko, predsednik uprave Luke (le
Luka Koper. Revizorji očitno niso imeli dostopa do vseh pomembnih dokumentov. Časar in Babič izgubila spomin.
Oglej si celoten članek
Cvetke iz revizije

• Robert Časar in Aldo Babič revizorjem nista dala dovoljenja za pregled elektronskih dokazov iz njunih elektronskih predalov, tudi policija jim ni dovolila vpogleda vanje.

• Ni jim uspelo vzpostaviti stika
 z Aldom Babičem.

• Revizorji ne morejo izključiti možnosti, da jim nekateri pomembni dokumenti niso bili zagotovljeni ali so bili prikriti.

• Revizorji so videli tudi dokumente, ki jih je v Luki zasegla policija, a ne izključujejo možnosti, da nekaterih potencialno pomembnih dokumentov niso identificirali.

• Finančna služba je večkrat nasprotovala podpisu nakupnih pogodb in najemu posojil; nekdanja uprava je tako izplačila odobravala neposredno.

• Časar in Marjan Babič (finančni direktor) revizorjem nista pojasnila, zakaj takšna neobičajna praksa, češ da se ne spomnita.

• Pogodba o najemu zemljišča od Grafista je nestandardna in ima neugodne pogoje za Luko (sestavila jo je odvetniška pisarna Matoz, op. p.).

V petek se bodo na skupščini sešli delničarji Luke Koper, na dnevnem redu pa je obravnava izsledkov posebne revizije (v celoti jo objavljamo na Zurnal24.si).

Morda bo sledilo tudi kakšno presenečenje, je napovedal prometni minister Patrick Vlačič in mnogi ugibajo, ali bodo afero o Orleški gmajni zdaj naprtili Gregorju Veselku, predsedniku uprave Luke.

Prav on je namreč tisti, ki je podpisal pogodbo z revizijsko hišo PricewaterhouseCoopers, in hkrati tisti, ki se je z revizorji po pripravi vmesnega poročila dogovoril, kaj naj pregledujejo naprej (s 14 poslov so revizijo skrčili na pregled desetih). Sklep o tem je sicer potrdil tudi nadzorni svet.

Provizije legalne
Slavko Ožbolt, vodja koprskega okrožnega tožilstva, na vprašanje, zakaj po njegovem mnenju posebna revizija ni opozorila na sporne nakupe zemljišč na Orleški gmajni, policija pa je posel kriminalizirala, ne želi odgovoriti.

"Zadev, ki so v teku, ne komentiramo," je poudaril. Sogovorniki, ki ne želijo biti imenovani, pravijo, da revizorji s stališča revizijske stroke niso ugotovili nič spornega – provizije so bile legalne –, do podatkov o cenah, po katerih je zemljišča kupoval Premiknet, pa niso imeli dostopa. Te številke so po preiskavi podjetnika Marjana Mikuža odkrili policisti.

Policija lahko, revizija ne
Marjan Odar, direktor inštituta za revizijo, ob tem poudarja, da so lahko revizorji pojasnila zahtevali le od članov organov vodenja in nadzora Luke. "Namen revizijskih postopkov je na podlagi razpoložljive dokumentacije ugotoviti dejstva in o njih sestaviti poročilo. Naloga ni odkrivanje in kvalifikacija na primer kaznivih dejanj, ampak zgolj poročanje o dejstvih v teh poslih na podlagi preveritve dokumentacije. Postopki in pristojnosti policije oziroma kriminalistov pa so drugačni – oni lahko pridobivajo informacije, podatke in dokumentacijo tudi iz drugih virov, od fizičnih oseb in drugih družb, ki so s to družbo sodelovale, lahko opravijo zaslišanja in uporabijo posebne metode," še našteva Odar.

39 milijonov evrov škode so ugotovili revizorji (največ – 25,8 milijona – na račun nakupa deleža v TTI).

Revizijo si lahko v celoti preberete TUKAJ.

 

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.