Reven je vsak osmi

Foto: Žurnal24 “To je nek lažni ponos,” o tem, da Slovenci revščino raje prikrijemo, pravi Kral
Revščina. Evropsko leto boja proti tej se v Sloveniji danes začenja tudi uradno.
Oglej si celoten članek

Izkušnja. “Ločitev je bila pika na i ... Včasih sem dobil kakšno delo, včasih niti za jesti ni bilo. Zdržati je treba bolj psihično kot fizično. Za jesti se že najde, pa če te dež zmoči, se tudi obleka posuši,” je svojo zgodbo za Žurnal24 predstavil brezdomec, ki nas je prosil, naj ga poimenujemo kar Kralj O'Tone Prvi, kot ga kličejo prijatelji. Dejal je, da je prosjačil le enkrat: “Vam povem, da moraš biti res pijan ali zadrogiran, da zdržiš tisto poniževanje. Ljudje so zlobni, pikri. Očitajo nekaj v tri krasne. To se je zadnji dve ali tri leta sicer spremenilo na bolje, ker revščina ni več tabutema.”

Bolje kot drugod v EU
Danes se v Sloveniji tudi uradno (s prireditvijo v državnem svetu) začenja evropsko leto boja proti revščini. Za različne dejavnosti in študije revščine bo država iz evropskih in nacionalnih sredstev namenila 240 tisoč evrov.

545 evrov ali več mesečnega dohodka je leta 2008 moral imeti posameznik, da je bil nad pragom tveganja revščine.

V Sloveniji je približno 250 tisoč ljudi, ki živijo pod pragom revščine. Vendar pa  naša država z nekaj več kot 12-odstotno stopnjo tveganja revščine, izmerjeno leta 2008, še vedno spada pod povprečje Evropske unije (kjer je stopnja revščine leta 2008 znašala 19 odstotkov). “Podatki kažejo, da sistem socialne zaščite svojo nalogo preprečevanja revščine opravlja relativno dobro. Če ne bi upoštevali socialnih transferjev, bi se stopnja tveganja revščine podvojila in bi znašala skoraj 23 odstotkov,” je ocenila državna sekretarka na ministrstvu za delo Anja Kopač Mrak.

Število prejemnikov rednih denarnih socialnih pomoči se je v primerjavi z lani precej povečalo; če je pomoč še januarja lani prejemalo 36.150 ljudi, je bilo prejšnji mesec takih že 47.600. V najslabšem položaju so še vedno brezposelni, starejše ženske in najemniki stanovanj, stopnja tveganja revščine pa je najnižja med zaposlenimi in samozaposlenimi.

Foto: Žurnal24

 

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.