Imejmo pred očmi dejstvo, da rešujemo en problem, ki se je kot snežna kepa valil od osamosvojitve dveh držav. Borut Pahor
|
|
Slovenska vlada ima po pobudi Evropske komisije za mediacijo nekaj pobud, ki jih želi sedaj v miru preučiti z Evropsko komisijo in Hrvaško, je povedal premier in ob tem dodal, da je danes o tem ob robu vrha EU govoril tudi s predsedujočim EU, predsednikom češke vlade Mirekom Topolanekom, potem ko se je v četrtek v Bruslju srečal s hrvaškim kolegom Ivom Sanaderjem in evropskim komisarjem za širitev Ollijem Rehnom.
Pahor je pojasnil, da je njegovo temeljno sporočilo sogovornikom o vprašanju referenduma o vstopu Hrvaške v EU, da bo o sprejemu Hrvaške odločal državni zbor z dvotretjinsko večino, zato je treba storiti vse, da bi bili izpolnjeni pogoji, da bi bila taka odločitev tudi sprejeta. "To pa je treba doseči v razumnem dogovoru s hrvaško stranjo in Evropsko komisijo," je poudaril premier.
"Rešitev bomo našli,"
|
je prepričan Pahor. Pojasnil je, da je edina alternativa velik zaplet, saj bi EU končala pogajanja s Hrvaško. V tem primeru bi se Slovenija znašla pred ratifikacijskim procesom pristopne pogodbe. |
Pahor je zavrnil očitke, da pogovori ne peljejo nikamor, in dejal, da sta bila doslej dosežena dva pomembna napredka: "Prvi je spoznanje EU, da gre za problem, ki mu je treba posvetiti več pozornosti, in pobuda Evropske komisije je velik korak naprej; drugi pa je intenzivno sodelovanje na ravni predsednikov vlade Slovenije in Hrvaške ter zunanjih ministrov," je pojasnil in dodal, da se zunanja ministra spet sestaneta prihodnji teden, onadva s Sanaderjem pa, ko bosta ocenila, da je to spet potrebno. Pahor je še pojasnil, da bosta državi zaplet rešili in dodal, da je zadovoljen, da se stvari premikajo.