Vlada je sprejela sklep o razmestitvi dodiplomskih študijskih programov v študijskem letu 2008/2009
na univerzah v Ljubljani, Mariboru, na Primorskem in Novi Gorici ter na samostojnih visokošolskih
zavodih ter sklep o soglasju k vsebini razpisa za vpis v dodiplomske študijske programe v
študijskem letu 2008/2009, je pojasnil državni sekretar na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost
in tehnologijo
Dušan Lesjak.
Zaradi približevanja potrebam trga dela je vlada znižala odstotek vpisnih mest na družboslovnih študijskih programih na dobrih 29 odstotkov (lani 31 odstotkov), medtem ko jih je na programih znanosti, matematike in računalništva zvišala na 9,07 odstotka (lani 8,56 odstotka), na tehniki pa na 23,98 odstotka (lani 22,66).
Novi programi
Za študijsko leto 2008/2009 je na javnih in koncesioniranih zavodih razpisanih 282 dodiplomskih študijskih programov, med njimi 78 visokošolskih in 201 univerzitetni. Med njimi je 157 bolonjskih, kar predstavlja 56 odstotkov študijskih programov, medtem ko jih je bilo lani takšnih 39 odstotkov. |
Na Univerzi v Mariboru bo z dvema novima programoma začela delo Fakulteta za energetiko, na Fakulteti za naravoslovje in matematiko bosta vpeljana univerzitetna programa matematika in ekologija z naravovarstvom, na Filozofski fakulteti pa bo na novo mogoče študirati psihologijo, enopredmetno sociologijo in interdisciplinarno družboslovje.
Na Univerzi na Primorskem dve fakulteti razpisujeta tri nove programe, Fakulteta za humanistične študije univerzitetni študijski program medijski študiji, Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije pa prav tako univerzitetna programa biodiverziteta in sredozemsko kmetijstvo.
Univerza v Novi Gorici in 12 koncesioniranih samostojnih visokošolskih zavodov bodo v študijskem letu 2008/09 v celoti izvajali le nove, po bolonjskih načelih sestavljene študijske programe prve stopnje. Prvič bo razpisanih 13 novih programov, skupaj jih bo 22. Izvajali se bodo v Novi Gorici, Ljubljani, Novem mestu, Celju, Slovenj Gradcu, Piranu, Mariboru, Radovljici in Kranju. S tem vlada po Lesjakovih besedah uresničuje svoja prizadevanja približati študij kraju bivanja študentov, obenem pa omogoča razvijanje tistih študijskih programov, ki nastajajo v sodelovanju in glede na potrebe regijskega gospodarstva.