Na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti (Sazu) iščejo podjetje, ki bo naslednja štiri leta skrbelo za nemoteno delovanje njihovega informacijskega sistema. Poznavalci ocenjujejo, da z javnim razpisom, na katerega so se prijavila tri podjetja (Unistar LC, Parsis in Actual I. T.), favorizirajo trenutne hišne IT-strokovnjake iz družbe Parsis.
Ogromne razlike v cenah
Novega izvajalca še izbirajo, je pa najugodnejšo ponudbo, težko dobrih 642 tisočakov, oddalo prav podjetje Parsis. Sledita Unistar LC z nekaj več kot 900 tisoč evri in Actual I. T., ki bi za dela, ki jih zahtevajo na Sazuju, v štirih letih zaračunal več kot 2,5 milijona evrov.
"Tako velike razlike v ponudbah bi lahko nastale zaradi velikega in kompleksnega obsega del, ki ga je naročnik navedel v razpisni dokumentaciji. Pri tem je najbrž sodelovalo tudi podjetje, ki trenutno skrbi za delovanje sistema. Ker ve, da dela ni toliko, je lahko oddalo cenejšo ponudbo kot drugi," nam je povedal IT-strokovnjak, ki ne želi biti imenovan.
Ne vedo, koliko dela so opravili
"Sazu ocenjuje, da je potrebnega dela za vzdrževanje 820 ur na mesec. Obenem zahteva, da ima ponudnik zaposlene štiri strokovnjake, od tega morajo biti vsaj trije stalno navzoči na sedežu naročnika. Če bi delali vsi štirje, bi moral posameznik vsak mesec opraviti 205 ur dela, s čimer bi se kršila delovna zakonodaja," je v vprašanjih naročniku zapisal eden od ponudnikov.
S Sazuja mu odgovarjajo, da število ljudi, s katerimi bo izvajalec delo realiziral, ni v domeni naročnika. Podatka o tem, koliko ur je za izvajanje storitev porabil dosedanji izvajalec, pa nimajo.
Favoriziranje družbe Parsis?
Na to, da bi bil razpis lahko Parsisu pisan na kožo, namiguje še eno razpisno merilo. Zneskom vseh ponudnikov razen Parsisovemu bo naročnik prištel pavšalne stroške vzdrževanja za en mesec.
"Ob morebitni zamenjavi obstoječega izvajalca ima naročnik stroške, saj mora zaradi nemotenega zagotavljanja storitev zagotoviti vzporedno uvajanje novega izvajalca vsaj en mesec," odločitev utemeljujejo na Sazuju.
Če prebereš še enkrat, so izvirni grehi in cvetke tega javnega razpisa:<br />- da 4 ljudje NE morejo, NE zmorejo …
Nikjer ne piše kako velik je njihov IT, zato tudi ne vem od kje jim informacija, da ga lahko vzdržujeta …
To ni nobena neumnost kolega. To je v nebo vpijoči primer, kako se iz proračuna prefinjeno steka denar v privat …