"Občutek imam, da je to predvsem političen spor. Zadeve bi se morali lotiti pravniki in pogledati, kako so podoben problem razreševali v drugih državah," je žolčne razprave o pravicah istospolnih partnerjev do posvojitve otrok komentiral psiholog in psihoterapevt Bernard Stritih in dodal, da je vzgoja otroka s strani istospolnih staršev mogoče celo bolj pozitivna, saj so ti bolj ljubeče naravnani.
"Za zdrav otrokov razvoj sta izjemno pomembna občutek varnosti in ljubljenosti. Šele kasneje v času pubertete se otrok uči spolne vloge v družini, vendar je to sekundarnega pomena, saj se tega lahko nauči tudi v izvendružinskih skupinah," pa meni psihiater Slavko Ziherl.
Ojdipov kompleks ne igra nobene vloge
"Določen človek, ki se imenuje psihoterapevt, je v javnosti zatrdil, da je za razrešitev Ojdipovega kompleksa nujno potrebno otrokovo odraščanje ob materi in očetu. To je strašna poenostavitev. Ojdipov kompleks se lahko enako razreši v vsakršni družini, ne glede na spol," dodaja Ziherl.
Slavko ZiherlOjdipov kompleks, tako kot ga razumejo laiki, sploh ne obstaja.
Mama in oče imata hčerko in sina. Po Freudu bo hčerka razvila Elektrin kompleks, sin pa Ojdipov kompleks. Po Freudu se otrok ne more upreti strastni želji po spolnem odnosu z materjo, razvije sovraštvo do očeta in ga po Ojdipovi mitološki zgodbi želi na neki način "ubiti".
Ziherl nadaljuje, da je razrešitev Ojdipovega kompleksa tako bistveno bolj zapletena pri heteroseksualnih kot pri istospolnih starših. "Koga bo ubil pri dveh materah? Otrok si bo želel obeh mater. Po tej logiki otrok istospolnih staršev sploh ne bo razreševal kompleksa. Otrok dveh očetov si na drugi strani ne bo želel imeti spolnih odnosov z njima, punčka pa ne bo razvila Elektrinega kompleksa."
Raziskava, ki jo je naročilo nemško ministrstvo, je pokazala, da pri istospolnih starših ni nobenega odstopanja v kakovosti vzgoje in družinskih odnosov, je zatrdil Slavko Ziherl.
Boljša vzgoja?
Psiholog je prepričan, da je partnerski odnos istospolnih staršev lahko enako dober ali enako slab. "Za otroka ni bistveno, kakšnega spola sta starša, bistvena je osebnost, kako ravnata eden z drugim in kako ravnata z otrokom."
Smo Slovenci homofobični?
"Homofobični ne. Izrazita homofobija je bolj problem drugih jugoslovanskih narodov, kjer pa je tudi ogromno nagnjenj k homoseksualnosti. V preteklosti se je veliko govorilo predvsem o Bosancih, da imajo bolj izrazita nagnjenja do moških," je dejal Stritih.
Slavko ZiherlTisti človek, ki samega sebe malo ceni, se zelo boji drugačnosti in se počuti ogroženega.
Ziherl pa dodaja, da ima zakonik več kot 300 členov in ponuje izvrstne rešitve, ki govorijo v prid otroka, medtem ko se razprava osredotoči samo na pravico istospolnih partnerjev do posvojitve. "Tu se je izrazil strah pred drugačnostjo, ki je v Sloveniji zelo živa. To pa zato, ker smo Slovenci zelo nesamozavesten narod. Tisti človek, ki samega sebe malo ceni, se zelo boji drugačnosti in se počuti ogroženega," meni Ziherl.
Presojal bo center za socialno delo
Ziherl nadaljuje, da ni nikjer v zakoniku izrecno zapisano, da istospolni starši lahko posvojijo otroka, ampak da imajo enake pravice kot heteroseksualni partnerji. "Center za socialno delo bo po zakoniku imel še bolj rigorozne kriterije za zaščito otroka. O posvojitvi in ustreznosti staršev nato odloča še sodišče."
Slavko ZiherlVečina homoseksualnih ljudi ima heteroseksualne starše, saj istospolni ne morejo imeti otrok.
Homoseksualnost prirojena?
"Cel kup raziskav ne potrjuje ne ene ne druge teze. Veliko je teorij, ki govorijo o vzgoji. Relevantnih podatkov o tem, ali je homoseksualnost genska ali je pogojena z vzgojo, ni," končuje Ziherl.