Najvišja izplačana plača v lanskem letu je bila 3,2 milijona evrov, kažejo podatki finančne uprave. Mesečna plača rekorderja tako znaša 269 tisoč evrov, kar je 106 tisoč evrov neto. Pri takšni plači prispevki zaposlenega znašajo neverjetnih 60 tisoč evrov na mesec, mesečna dohodnina pa več kot sto tisoč evrov.
Že druga najvišja plača je pol nižja in znaša 1,6 milijona evrov. Direktor Krke Jože Colarič, ki je najbolje plačani direktor družb, ki kotirajo na borzi in razkrivajo te podatke, je z 1,3 milijona evrov zaslužka zelo verjetno na tretjem mestu.
Po Colariču si od četrtega do sedmega mesta sledijo precej podobne plače malce čez milijon evrov, ena od teh pripada Alešu Rotarju, članu uprave Krke, ji je lani celo izpadel iz lestvice najvišjih plač. Člana uprave Krke sta zelo verjetno prejela tudi 9. in 10. najvišjo plačo, ki je bila lani izplačana v Sloveniji.
Za primerjavo smo v tabelo dodali še plače nekaterih predsednikov uprav borznih družb, ki v letnih poročilih razkrivajo prejemke uprav, ni pa na primer Petrola, saj je tam na čelu uprave lani prišlo do menjave in številka ne bi bila primerljiva. Pri prejemkih nismo upoštevali bonitet, saj se te vpišejo v drugo kategorijo dohodninske napovedi, finančno upravo pa smo prosili za podatek o najvišjih prejemkih iz zaposlitve. Za primerjavo smo dodali še letno bruto povprečno plačo in minimalno plačo.
Po Krki je najvišjo plačo prejel predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak, ki je zaslužil štirikrat več kot predsednik uprave Telekoma Boštjan Košak.
Kdo je najbolje plačani človek v Sloveniji, iz javno objavljenih podatkov ni mogoče ugotoviti. Lani smo na podlagi podatkov iz letnega poročila in preteklega poročanja medijev ocenili, da bi najbolje plačani lahko bili člani uprave Skupine SIJ, Slovenska industrija jekla. Ali so med najbolje plačanimi tudi letos, je težko oceniti.
V letu 2022 so za ključno poslovodno osebje namenili 25,5 milijona evrov (v letnem poročilu za lani je številka za leto 2022 popravljena na 21,1 milijona evrov), lani pa le 6,9 milijona evrov. Koliko je ključnih poslovodnih oseb, iz letnega poročila ni jasno, so pa Finance že daljnega leta 2011 ocenile, da je Tibor Šimonka, takrat predsednik uprave, dobil 1,4 milijona evrov plače. Zdaj je Šimonka glavni podpredsednik skupine, ki jo vodi Andrey Zubitskiy.
Ker se število ključnih poslovodnih oseb najbrž ni bistveno spremenilo, ta informacija daje dodatno podlago za sklepanje, da so bili lanski plačni rekorderji prav člani uprave SIJ. Hkrati z ogromnim znižanjem stroškov za ključno poslovodno osebje v SIJ so namreč z lestvice najbolje plačanih izginili štirje od petih ljudi, ki so zaslužili okrog tri milijone evrov. Poslovodstvo SIJ ima sicer pet članov.
Na lanski lestvici je pet ljudi zaslužilo okrog tri milijone evrov, dva pa sta tri milijone evrov presegla, medtem ko je letos več kot tri milijone evrov zaslužil le eden, že drugi na lestvici pa pol manj.
V letu 2022 je deset najbolje plačanih skupaj zaslužilo več kot 20 milijonov evrov, letos pa niti 13 milijonov evrov.
janez.zalaznik@styria-media.si
Kje so imena ostalih?? ZELO LAHKO SE JE FUTRAT PRI DRŽAVNEM KORITU, TISTIM, KI USTVARJAJO, PA PUSTITI DROBTINE!!
Žalostna lestvica, če se samo pogleda drugo, ki je primerjava z letom 2022, potem je postalo nekako logično, zakaj vlada …
Kje je zdaj velestrokovnjak ekonomist Janez Zalaznik s svojimi komentarji. Predvsem tistim o bogatih upokojencih z nekaj več, kot tisoč …